Petrolde Son Durum Ne? – 23 Ocak 2017

OPEC Gözlemleme Komitesi İlk Toplantı İçin Bir Araya Geldi

Kasım sonundaki OPEC ve non-OPEC üretim kesintisi anlaşması sonrası Gözlemleme Komitesi bu hafta sonu durum değerlendirmesi için bir araya geldi. Kesintiler bu ay başında fiilen başladı ve toplamda her ay 1.8 milyon varil üretim kesintisi kararı alınmıştı.

Yani daha ay tamamlanmadığı için anlaşmaya uymayan herhangi bir ülke var mı yok mı henüz belli değil ve bir sonraki komite toplantısı 17 Mart’ta gerçekleşecek. Fakat özellikle Suudi Arabistan Enerji Bakanı al-Falih’ten gelen açıklamalar dikkat çekti.

al-Falih memnun ve iyimser olduğunu söyledi ve petrol piyasasının yeniden dengelenme sürecinden geçtiğini belirtti. Ayrıca geçtiğimiz hafta piyasadan 1.5 milyon varil çekildiğini, geri kalan 300 bin varil kesintinin gerçekleşmekte olduğunu ifade etti. OPEC üretim kesintisi yaptığında pazar payını kapmak için OPEC dışı ülkelerin üretimi artırdığını dile getiren al-Falih fakat bu sefer bunun gerçekleşmediğini ekledi.

İlk bakışta OPEC başlıkları petrol için pozitif gibi görünüyor fakat petrol fiyatlarında bugünkü hareket pek de bunu yansıtmıyor. Ham petrol son bir saatteki toparlanmaya rağmen günlük bazda hala %1.00’e yakın ekside.

Düşüşün arkasındaki şüpheli ise tanıdık; ABD kaya gazı üreticileri. Cuma akşamı Baker Hughes tarafından açıklanan verilere göre ABD’de aktif petrol kuyusu sayısı yaklaşık 30 artarak 551’e ulaştı. Son zamanlarda haftalık bazdaki en hızlı yükseliş ve ABD tarafında arzın arttığına işaret ediyor.

Ham petrol şu anda 52.80 bölgesinde işlem görüyor ve 53.70 – 53.50 en yakın direnç bölgesi. Aşılması durumunda 55.00 seviyelerine doğru kademeli bir yükseliş görebiliriz. Diğer yandan 52.10 ve 52.00 bölgesi en yakın destek ve kırılması durumunda 51.00 seviyelerine doğru bir düşüş başlayabilir. Daha geniş resme baktığımızda 50.00 – 49.00 bölgesinin çok güçlü destek, 55.00 bölgesini ise güçlü direnç olduğunu görüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.