Petrolde Düşüş Sürecek mi? – 09 Mart 2017

Petrolde Son Durum

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında OPEC üyesi ülkelerin petrol üretimini azaltma konusunda anlaşmaya varmasıyla yükselen petrol fiyatlarında dün sert bir düşüş yaşandı. OPEC tarafından yapılan açıklamalara göre anlaşmaya uyum %90 oranında ancak non OPEC ülkelerde bu oranın %50’lerde olduğu belirtiliyor ve bunun da petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu söyleyebiliriz. Rusya’nın başı çektiği ülkelerin arasında Meksika ve Azerbaycan gibi ülkeler OPEC kararı sonrası üretimi günlük 558 bin varil civarında azaltmak için anlaşmıştı.

Bir diğer yandan üretimin azalmasıyla yükselen petrol fiyatları ABD’de yüksek maliyetler sebebiyle kapanmış olan sondaj kuyularının aktif olmasına ve böylelikle üretimin yeniden artmasına sebep oluyor. Son aylarda yükselmeye devam eden Baker Hughes sondaj kuyusu sayıları da bunun net bir göstergesi.

Dün ABD’den açıklanan ham petrol stoklarının da 8.2 milyon ile beklentilerin çok üzerinde gelmesi ham petrolde 50 dolar seviyesine kadar düşüşleri beraberinde getirdi. Gece saatlerinde API ham petrol stokları da 11.6 milyon ile yine beklentilerin çok üzerinde gelmişti. Teknik olarak 50.0 dolar seviyesinin önemli destek olarak çalışmaya devam etmesini bekliyoruz. Toparlanmalarda ise 52 dolar seviyesi direnç olarak karşımıza çıkıyor.

ham petrol

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.