Petrol Yorumu – 31.08.2015

Petrolün Geri Dönüşü Muhteşem Oldu

Arz – talep dengesizliği nedeniyle geçtiğimiz hafta son altı buçuk yılın en düşük seviyelerine kadar düşen petrol müthiş bir geri dönüşe imza atıyor. Perşembe günü 3.5 dolar, Cuma günü 2.5 dolara yakın yükselen ham petrol bugün de 3.5 dolarlık bir bir ralli ile satıcıları darmadağın etti. Şu anda 48.00 üzerine işlem gören ham petrol böylece 24 Ağustos’taki dipten sonra %26’ya yakın bir yükseliş yakalayarak ayı piyasasından resmen çıktı.
Bugünkü ralliyi ise OPEC’in bugün yayınladığı bültende enerji fiyatlarını stabilleme adına diğer üreticilerle görüşmeye hazır olduğunu belirtmesi tetikledi. Yani OPEC fiyatlardaki düşüşe engel olmak için diğer büyük üreticilerle işbirliği arayışına giriyor.
44.00 üzerinde tutunabilmesi teknik olarak pozitif bir sinyal ve OPEC’in fiyatları stabilleştirme yönündeki niyetinin diğer üreticiler tarafından da olumlu karşılık bulması tekrar 100 seviyelerine doğru bir tırmanış getirmese de en azından fiyatlar üzerindeki baskının önemli ölçüde azalmasını sağlayabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.