Petrol Yorumu – 28.01.2016

İşte Petroldeki Hareketin Nedeni

Petrol fiyatlarında son zamanlarda hiç alışık olmadığımız bir ralli yaşandı bu öğleden sonra. OPEC’in üretimi kesmeye yanaşmaması nedeniyle büyük çöküş yaşayan petrole Rusya Enerji Bakanı Novak’tan iyi bir haber geldi.

Suudi Arabistan’ın tüm petrol üreten ülkelerin üretimi %5 kesmesini teklif ettiğini söyleyen Novak, OPEC ve diğer üreticilerin Şubat ayında bakanlar bazında bir araya gelebileceğini belirtti. Yani sanki üreticilerin koordineli olarak üretimi kesmeyi tartışmak için en sonunda masaya oturabileceğini ima etti Novak. 

Bu haberle petrolde sadece yarım saat içinde 2 dolarlık (%6) bir yükseliş yaşandı. 32.80 seviyelerindeki ham petrolde bir anda kendini 34.80 üzerinde buldu fakat OPEC’ten Novak’ı destekleyici açıklamalar gelmemesi ile ham petrol bir anda aldıklarını yine hızlı bir şekilde geri verdi.

Raporu kaleme aldığımız anlarda ham petrol 33.00 seviyelerini aşağı yönlü zorluyor. Diğer bir önemli nokta ise İran’ın yaptırımlar ile birlikte kaybettiği pazar payını geri almak için üretimde kesinti fikrine pek yanaşmak istemeyeceği gerçeği. Yani şimdilik petrolde 2 dolarlık hızlı bir ralli getiren açıklama havada kalmış durumda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.