Petrol Yorumu – 14.12.2015

Petrolün Suçu Ne?

Petrol yeni haftaya yeni bir tarihi dip seviye ile başladı ve ham petrol varil başına 34.50 dolar seviyelerine kadar gerileyerek son yedi yılın en düşük seviyelerini gördü. Son 12 yılın en düşük seviyeleri olan 32.10 dolar bölgesi ise sadece bir kaç dolar ötede artık.
Düşüşün arkasındaki nedenler ise bilindik. OPEC’in üretim kotasını kaldırması ve nükleer anlaşması sonrası İran üzerindeki ihracat yaptırımlarının kalkmasıyla zaten talebi aşan arzın daha da artması. Düşük fiyatlar üretimi sınırlayacak düşüncesi ile petrolde toparlama bekleyenler hayal kırıklığı üzerine hayal kırıklığı yaşıyor. Yaptırımların kalkmasıyla petrol arzına daha fazla İran petrolü eklenecek. Hatta İran ihracatının başta tahmin edilenden de yüksek olabileceğine dair analizler bile var.
Petrol üzerindeki baskının diğer bir nedeni ise Fed’in yıllar sonra faiz artışına hiç olmadığı kadar yakın olması. Aylardır beklenen bu faiz artışının Çarşamba akşamı 21.00’de gelmesine artık neredeyse kesin gözüyle bakıyor piyasalar. Dolar özellikle emtialara ve gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı güçlü başladı bu tarihi haftaya.
Gümüş, güçlü doların gazabına uğrayan diğer bir emtia olarak gözümüze çarpıyor. 13.65 dolarlara kadar gerileyen değerli metal bu seviyeleri en son 2009 Ağustos ayında görmüştü. Bir sonraki önemli destek 13.30 bölgesiyken, 14.00 bölgesi ise en yakın direnç.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.