Petrol Yorumu – 11.09.2015

Petrol İyi Habere Pek Sevinmedi

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından yayınlanan aylık rapora göre OPEC’in uyguladığı düşük fiyat politikası işe yarıyor. Kartel fiyatların düşük kalması için arzda herhangi bir kesintiye gitmeyerek yüksek maliyetli üreticileri pazar dışına itmeye çalışıyordu ve son verilere göre ABD, Rusya ve Kuzey Denizi’ndeki bazı yüksek maliyetli üreticiler üretim durdurmaya başladı.
IEA petrol fiyatlarındaki son tur düşüşün OPEC dışı üretimi 2016 yılı sonunda günlük 0.5 milyon varil azaltmasını bekliyor. Kurum ayrıca 2015 günlük petrol talebi tahminini 110 bin varille 1.71 milyon varile yükseltti. 2016’da ise talebin 1.4 milyon varile düşmesi bekleniyor.
Kısacası 2015 üretim tahminini düşürdü, talep tahminini ise yükseltti kurum. Fakat petrolü pek rahatlatmış değil IEA raporu. Ham petrol %2 üzerinde düşüşle 45.00 dolar altında seyrediyor bugün.
ABD’nin en büyük yatırım bankası Goldman Sachs’ın yayınladığı ve 20 dolara kadar düşüş öngören raporun da payı var petrol üzerindeki baskıda. Banka piyasadaki arz fazlasının ilk tahmin ettiklerinden daha yüksek olduğunu ve bunun 2016’da da devam edeceğini düşünüyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.