Petrol Yeni Yıla Yükselişle Başladı – 03 Ocak 2017

Petrol Arz Gelişmeleri ile Yükseliyor

Petrol yeni yıla beklenildiği gibi yükselişle merhaba dedi. Ortadoğu ülkelerinden gelen haber ile 55 $ seviyelerinden işlem gören petrolde yükselişler hız kazanıyor. Geçtiğimiz kasım ayındaki OPEC toplantısından çıkan arz kısıtlaması kararı sonrası OPEC üyesi ülkelerin yavaş yavaş taahhütlerini yerine getirdiklerini görüyoruz.

Bugün ilk haber Kuveyt’ten geldi. Buna göre üretimde kısıtlamaya giden Kuveyt, Resmi Petrol Pazarlama Müdürü Jamal Jaafer’in açıklamasına göre günlük üretim seviyesini 130 bin varil azaltarak 2 milyon 750 bin seviyesine kadar düşürdüğünü açıkladı. Benzer karar Umman’dan da geldi. Umman Petrol Bakanlığı Pazarlama Müdürü Ali Al-Riyami’nin Umman televizyonunda yaptığı açıklamayla Umman’ın günlük petrol üretim düzeyini 45 bin varil azaltarak 1 milyon varil civarına düşürdüklerini açıkladı.

Peş peşe gelen bu haberlerle petrolde hızlı bir yükseliş hareketi gördük ve ham petrolde son 18 ayın zirvesi olan 55.20 seviyesi test edildi. Şu dakikalarda 54.90 seviyesinde bulunan ham petrolde yükselişlerin devam etmesiyle 55.20 üzerinde 55.50 ve 56.00 dolar seviyeleri direnç olarak çalışabilir. Aşağıda ise 54.40 ve 54.00 seviyeleri destek olarak karşımıza çıkıyor. Önümüzdeki günlerde OPEC üyesi ülkelerin arz kısıtlaması kararları ve OPEC dışı ülkelerden gelecek açıklamalar takip edilmeli. Ayrıca Perşembe günü açıklanacak ham petrol stokları da petrol yatırımcılarının yakından izleyeceği bir veri olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.