Petrol Suudi Arabistan İle Yükseliyor – 12 Ocak 2017

Petrolde Yükseliş Sürecek Mi?

Ham petrol fiyatları dün stoklarda artış yaşanması sonrası 50 dolar altına kadar gerilemesinin ardından sert yükseldi ve 52 dolar üzerine kadar tırmandı. Trump’ın basın toplantısı sonrası Dolar’ın değer kaybetmesiyle bugün emtia fiyatlarında yukarı yönlü hareketler yaşandığını görüyoruz.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Al Falih ise yaptığı açıklamalarda OPEC ve non-OPEC ülkelerin üretimi azaltma anlaşmasının petrol fiyatlarındaki dengelenmeyi hızlandıracağını söyledi. 2017 yılında petrol talebinin günlük 1 milyon varil olmasını beklediğini sözlerine ekleyen Al Falih petrol fiyatlarının üretim kesintisine karşılık vereceğini söyledi. Kendisinin asıl önemli cümlesi ileride üretim kesintilerini yeniden düşünebiliriz demesi oldu.

Gelen açıklamalar sonrası ham petrolde toparlanma yaşandığını gördük. Fiyatlar 50 dolar seviyelerine doğru yaklaştıkça yetkililerden bu tarz sözlü yönlendirmeler gelmeye devam edebilir. Ancak daha önceki raporlarımızda da dikkat çektiğimiz gibi petrolde yaşanan yükselişler kendi kendini yok eden bir özelliğe sahip gibi diyebiliriz. Yükselen petrol fiyatlarıyla ABD’de kapanan petrol kuyuları yeniden aktif oluyor ve üretimin tekrar yeniden artması fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor.

Teknik olarak bir kaç seviyeden bahsedecek olursak ham petrolde 53.00 ve 53.70 dolar seviyeleri yükselişlerin devamı halinde direnç olarak çalışabilir. Yaşanacak olan düşüşlerde ise 52.10, 51.50 ve 50.50 dolar desteklerine dikkat etmekte fayda var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.