Petrol Raporu – 29.12.2015

Petrol Fiyatlarında Toparlanma Yükselişe Döner Mi?

Geçen hafta başından itibaren hatırlayacağımız üzere petrol fiyatlarında toparlanmalara şahit olmuştuk ve ham petrol fiyatlarının yaklaşık 5 yıl aradan sonra brent petrol fiyatlarının üzerine çıktığını görmüştük. Bunun arkasında yatan önemli sebepler ise ABD’de petrol ihraç edilmesine dair yasağın kalkması ve ardından ABD ham petrol stoklarındaki gerileme yaşanmasıydı.
2015’in son haftasına ise İran petrol bakanının petrol ihracatının İran’ın önceliği olduğunu ve ihracatın devam edeceğini açıklamasının ardından petrol fiyatları haftaya üzerinde baskıyla başladı. Yeniden 37 dolar altına kadar gerileyen petrol fiyatları ile USDCAD’de yükselişler kaçınılmaz olmuştu.
Bugün de petrol fiyatları üzerinde baskı vardı ancak günün ilerleyen saatlerinde gelen toparlanmayla birlikte yeniden 37 doların üzerine kadar bir yükseliş gerçekleşti. Güne alıcılı başlayan USDCAD, 1.3930 bölgesine kadar yükseldikten sonra petroldeki toparlanmayla birlikte aldıklarını geri verdi ve yeniden 1.39 bölgesi altına kadar geriledi.
Kısa vadede petrol fiyatlarında toparlanmalar yaşanması son derece normal. Ancak orta ve uzun vadede OPEC’in üretimde frene basmaya niyetli olmaması sebebiyle arz-talep dengesinin sağlanması olası gözükmüyor. Yani toparlanmaların bir yükselişe dönüşmesi için açıkçası bir sebep yok. Düşük petrol fiyatlarının da önümüzdeki dönemde CAD’i negatif etkilemeye devam etmesiyle birlikte USDCAD’de orta ve uzun vadede yukarı yönlü trendin devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.