Petrol Raporu – 24.02.2016

Petrol Fiyatları Üzerindeki Baskı Sürecek Mi?

Son dönemde OPEC ülkeleri ve Rusya tarafından petrol üretimi ile ilgili alınan kararlar ve gelen açıklamalar petrol fiyatlarındaki volatiliteyi iyice arttırmış durumda. Haftanın ilk işlem gününde yükselişe geçen ve 33.50 dolar seviyelerine kadar tırmanan ham petrol fiyatları yeniden 31 doların altına geriledi. Petrolde yaşanan düşüş, borsaları da aşağı çekmeye devam ediyor.
Tabi ki petrol fiyatlarındaki bu oynaklık petrol üreten ülkelerin para birimlerini de aynı şekilde etkiliyor. USDCAD ve USDRUB paritelerinde de hareketlilik oldukça fazla. Bildiğimiz gibi Kanada ve Rusya gibi petrol üretiminin ekonomideki payının fazla olduğu ülkelerin para birimleri üzerindeki baskı petrol fiyatlarındaki düşüş ile paralel ilerliyor diyebiliriz.
Geçtiğimiz hafta hatırlayacağımız gibi Rusya ve Suudi Arabistan arasında petrol üretimi seviyesini dondurma ilgili görüşmeler gerçekleştirmişti. Ardından Venezuela ve Katar’ın da bu karar ile ilgili destekleyici tavır takınması ile petrol fiyatlarında toparlanmalara şahit olmuştuk. Ancak uzun yıllar sonra yaptırımların kalkmasının ardından piyasalara petrol pompalamaya hazır olan İran tarafından bu kararların gülünç ve saçma olduğu açıklamalarının gelmesi petrol fiyatları üzerindeki baskıyı yeniden arttırdı. Üzerine bir de Suudi Arabistan Petrol Bakanı Naimi’nin üretimde bir kesintinin söz konusu olmayacağını söylemesi de bu baskının artmasına tuz biber oldu.
Küresel bazda düşük talep ve OPEC ülkelerinin pazar paylarını korumak için üretimde frene basmaması sebebiyle bir türlü sağlanamayan arz-talep dengesi petrol fiyatlarını aşağı çekmeye devam ediyor. Biz de önümüzdeki dönemde petrolde bir yükseliş yaşanmasına nazaran toparlanmalar gelmesini ve bu toparlanmaların satış fırsatı sunmasını bekliyoruz. Ham petrolde 35-37 dolara kadar gerçekleşecek toparlanmalar satış fırsatı olarak değerlendirilebilir. Aşağıda ise 26 dolar seviyesi oldukça önemli destek durumda. Bu seviyenin tamamen çözülmesiyle düşüşlerin devam ettiğine şahit olabiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.