Petrol Raporu – 16.03.2016

Petrolde Toparlanma Tamam Mı? Devam Mı?

Petrol fiyatları piyasaların gündeminden düşmüyor. Enflasyon hedefine ulaşamayan Merkez Bankaları’nın da ilk suç attığı unsurların başında gelemeye devam ediyor petrol fiyatlarındaki düşüş. Şubat ayında 26 dolara kadar gerileyen ham petrol petrol fiyatları bu seviyelerden gelen toparlanma ile neredeyse 39 dolara kadar yükseldikten sonra haftaya biraz da olsa üzerinde baskı ile başladı ve 36 dolar seviyelerine gerilemiş durumda.
Son dönemde petrol üreticisi ülkelerin petrol üretimini dondurma ile ilgili görüşmeleri devam ediyor. İran toplantıya katılsa da katılmasa da 17 Nisan’da Katar’da düzenlenecek olan toplantıda yeniden bu konu üzerinde tartışacaklar petrol üreticileri. Hatırlayacağımız gibi ambargoların kalkmasının ardından piyasalara petrol pompalamaya hazır olan ve pazar payını geri almak isteyen İran, Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretimini dondurma kararının “saçma” ve “gülünç” bulduğunu söylemişti.
OPEC ülkelerinin ABD’deki kaya gazı üreticilerini devre dışı bırakmak istemesi ve üretimde frene basmaması, Çin’deki yavaşlamanın da etkisiyle küresel olarak düşük talep ve doların güçlü devam etmesi ile birlikte artan petrol fiyatları üzerindeki baskı, petrol üretici ülkelerin para birimlerine de negatif yansımıştı bildiğimiz üzere. Özellikle Kanada Doları bu düşüşten en çok etkilenen para birimlerinden biri olmuştu. USDCAD paritesi Ocak ayında son 13 yılın en yüksek seviyelerine kadar yükselmişti. Ardından petrol üretimini dondurma üzerine çıkan haberler ve petrolde dip seviyelerinin görüldüğünün beklentisi ve piyasalarda yaşanan kaos ortamından dolayı Fed’in beklenildiği kadar agresif şekilde faiz artırmayacağı beklentisi ile doların da yeni yıla çok da güçlü başlamaması, yukarıda bahsettiğimiz toparlanmanın yaşanmasında önemli pay sahibi oldu.
Nisan’daki toplantıda üretimi dondurma kararı konusunda bütün ülkeler hem fikir olur mu olmaz mı hep birlikte göreceğiz ancak petrolde üretimin kesilmesine Suudi Arabistan’ın ve diğer bir çok ülkenin hala sıcak bakmadığını söyleyebiliriz. Petrol fiyatları üzerindeki baskının artması durumunda ham petrolde 36 doların altına geçilmesiyle yeniden aşağı yönlü hareketin hız kazandığına şahit olabiliriz. Toparlanmalarda ise 39-40 dolar seviyelerini takip ediyor olacağız. Sürpriz bir şekilde arzda kesintiye gidilmesi gibi petrol fiyatları için pozitif olan gelişmeler gelmediği sürece zaman zaman toparlanmalar beklesek de bu toparlanmaların bir yükselişe dönüşmesini beklemek zor gibi gözüküyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.