Petrol Raporu – 11.12.2015

Petrol Aşağı, USDCAD Yukarı!

Geçen hafta OPEC’in petrol üretiminde frene basmamasıyla zaten üzerinde baskı olan petrol fiyatlarına bir darbe daha gelmiş oldu. Son 7 yılın en düşük seviyelerine gerileyen ham petrolün varil fiyatı bu hafta 37 doların altına geriledi.
OPEC’in pazar payını kaybetmek istememesi ve ABD’deki kaya gazı üreticilerini piyasanın dışında bırakmak istemesi nedeniyle petrol arzında kesinti yapmak istemediğini artık hepimiz biliyoruz. Her ne kadar son toplantıda bazı OPEC üyesi ülkeler üretimde kesintiye gidilmesi konusunda fikir birliğine vardıysa da bu fikir hayata geçmedi.
Tabi ki petrol fiyatlarındaki düşük seyir önemli petrol ihracatçısı Kanada’nın para birimini Kanada Doları’nı da negatif etkiliyor ve CAD güç kaybetmeye devam ediyor. Haftaya alıcılı başlayan USDCAD’de salı günü 1.3610 bölgesi üzerine gerçekleşen yükselişle birlikte 11 yılın zirvesi görülmüştü. Ancak yükselişler bununla da kalmadı ve ilerleyen günlerde de yukarı yönlü hareket devam etti. Bugün itibariyle ise USDCAD 1.3660 bölgesine yükselmiş durumda.
Paritede yükselişlerin devam etmesi durumunda artık ilk hedefimiz 1.37 bölgesi. Geri çekilmelerde ise aşağıda 1.3630 ve 1.3600 seviyelerin önemli destek olarak çalışabilir. Elbette kısa vadede ABD’den gelecek olan kötü veriler veya kar alımlarıyla birlikte gevşemeler yaşanabilir. Ancak orta ve uzun vadede petrol fiyatları üzerindeki baskının da devam etmesiyle birlikte USDCAD’de yukarı yönlü trendin devam etmesini bekliyoruz. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.