Petrol Raporu – 08.12.2015

İşte USDCAD Beklentimizi Sizlerle Paylaşıyoruz!

Piyasalarda arz-talep dengesinin bir türlü sağlanamaması nedeniyle petrol fiyatları son 18 ayda 100 dolar seviyelerinden 37 dolar seviyelerine kadar geriledi. Bu geri çekilmenin arkasında Fed’in faiz artışı sürecine girmesinden sonra USD’nin güçlü devam etmesini de gösterebiliriz.
Bu geri çekilmenin arkasındaki sebeplere baktığımızda OPEC’in pazar payını korumak için üretimde kesintiye gitmemesi olduğunu söyleyebiliriz. ABD’de kaya gazı üretimi yapan şirketler de fiyatların bu kadar düştüğü rekabet ortamında istedikleri pazar payını bir türlü elde edemiyorlar. 
Geçtiğimiz aylarda ABD ile İran arasında yapılan nükleer anlaşmasının sonucununda İran’a uygulanan yaptırımların kalkacağı belirtildi ve bu gelişme de petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturan bir diğer önemli unsur olarak karşımıza çıktı.
Son olarak geçtiğimiz hafta OPEC toplantısında petrol arzında kesintiye gidilmemesi ve hatta üretimin artırılmasına karar verilmesi de petrol fiyatları üzerindeki baskının iyice artmasına neden oldu. Tabi yaşanan bu gelişmeler petrol ihraç eden ülkelerde için negatif bir gelişme. Rusya ve Kanada petrol fiyatlarının gerilemesinden ağzı yanan ülkeler.
Zaten son dönemde USDCAD’de toparlanmalar devam ediyordu, yaşanan bu gelişmelerden sonra ise yükselişler iyice hız kazandı ve USDCAD 1.36 bölgesi üzerine kadar yükseldi. Fed’in faizleri artırma olasılığının iyice artması ve diğer yandan petrol fiyatları üzerindeki baskının iyice artması USDCAD’de daha yukarıların gelmesi anlamını taşıyor. Artık USDCAD’in 1.40 bölgesine doğru yükselişine kademeli olarak devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.