Petrol Raporu – 07.12.2015

Petrol Fiyatları Üzerindeki Baskı RUB ve CAD’i Üzüyor

Geçen hafta Cuma günü gerçekleşen OPEC toplantısının etkileri bu hafta da devam ediyor. Toplantıdan önce petrol fiyatlarının düşük seyretmesi sebebiyle üretimde frene basılması için bazı OPEC üyesi ülkelerin fikir birliğine vardığına dair haberler çıkmıştı. 
Toplantı sırasında da Ekvator petrol bakanı en az 6 ülkenin bu görüşü desteklediğini söylemişti. Ayrıca Venezuela’dan da benzer bir açıklama gelmişti. Ancak Suudi Arabistan’ın pazar payını kaybetmemek için petrol arzında kesinti yapmaya sıcak bakmaması toplantıda fikir ayrılığına sebep olmuştu.
Sonuç olarak toplantıda petrol arzında kesintiye gidilmemesi ve hatta üretimin artırılmasına karar verildi. Zaten üzerinde baskı olan petrolün bugün varil başı fiyatı ise bu karardan sonra 40 doların altına geriledi.
Tabi ki bu durum OPEC dışında petrol ihraç eden ülkeler için son derece negatif oldu. Rus rublesi, Amerikan doları karşısında Ağustos ayından beri en düşük seviyelerine geriledi. Türkiye-Rusya arasındaki gerginliğin de son dönemde bu kayıpta etkili olduğunu söylemeyi de unutmayalım.
USDCAD de petrol fiyatlarındaki düşüşe kayıtsız kalmadı ve 1.34 bölgesi üzerine yükseldi. Cuma günü Kanada’dan gelen beklentiden kötü veriler birlikte üstüne petrol fiyatları üzerinde baskının da artmasıyla devam eden yükselişler yukarıda 1.3470 bölgesinin de tamamen geçilmesiyle hız kazanabilir. Paritede 1.3370 bölgesi üzerinde kalındığı sürece satış için iyimser olmayacağız. Önümüzdeki dönem de düşük petrol fiyatları CAD’in canını sıkmaya devam edecek gibi gözüküyor. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.