Petrol Raporu – 05.09.2016

Bugün Petrolde Yaşanan Yükselişin Perde Arkası

Bu ay 26-28 Eylül’de düzenlenecek olan OPEC toplantısı piyasaların bir diğer gündem maddesi. Tabi ki her toplantı öncesinde olduğu gibi yine çıkan haberler petrol fiyatlarını sert bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Özellikle üretimi dondurmaya yönelik haberler petrolde volatiliteyi iyice artırmış durumda.

Geçtiğimiz toplantıda hatırlayacağımız gibi bu hayaller suya düşmüştü ve OPEC üretime tam gaz devam kararı almıştı. Bugün Çin’de düzenlenen G20 zirvesinde ise Suudi Arabistan ve Rusya Enerji Bakanları’nın yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düştü.

Rusya ve Suudi Arabistan’ın petrol piyasasındaki istikrarı sağlamak adına ortak çalışacağı haberi ile ham petrol 46.40 dolar seviyesine kadar hızlı bir yükseliş gerçekleşti. Rusya Enerji Bakanı Novak petrol üretimini dondurmaya hazır olduklarını dile getirirken bu kararın piyasa istikrarını daha hızlı sağlayacağını dile getirdi.

Tabi ki petrolde 100 dolarlardan yaşanan sert düşüşün perde arkasında OPEC’in pazar payını kaybetmemek adına üretimde gaza basmaya devam etmesi ile birlikte bir türlü sağlanamayan arz-talep dengesi olduğunun altını çizmekte fayda var. Üreminin “dondurulması” bu dengeyi ne derecede etkiler orası ayrı bir merak konusu ancak görünen o ki bu haberler bile petrol fiyatlarını yukarı yönlü hareketlendirmeye yetiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.