Petrol Putin’den Destek Buluyor…

Brent petrol fiyatlarında yaklaşık üç haftalık bir süreç içerisinde $43.20 – $41.30 bandında sıkışma yaşandığını takip ediyoruz. Dolayısıyla Yatay hareketin sürmesi ile henüz kısa vadede yön oluşmuş değil. Bu bandın içerisinde orta nokta olarak $42.25 seviyesinin takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Gün içerisinde bu seviyeden alımların geldiğini ve $42.25 destek seviyesinin üzerinde kalıcılığın sağlandığını izlemekteyiz. Burada en önemli gelişme Rusya Devlet Başkanı Putin’in ihtiyaç duyulması halinde bu yılın başında anlaşılan üretim kesintisi politikasını uzatmaya ilişkin kapıyı kapatmayacaklarına yönelik söylemleriydi. Bu söylem petrol fiyatları açısından oldukça önemli… Bunun iki önemli nedeni bulunuyor:

  1. Korona virüsüne yönelik endişeler yeniden güç kazandı ve ekonomilere duyulan güven azalmaya devam ediyor. Bu durum da küresel talebi negatif etkileyerek petrole olan talebin düşmesine neden olacaktır. Düşük arzın devamı fiyatları desteklemek adına en önemli unsur olacaktır.
  2. İkincisi ve en önemlisi Rusya – Suudi Arabistan arasında petrol üretimi özelinde ciddi bir çekişme yaşanmış ve son üretim kesintisi anlaşması ile bu çekişme sonlanmıştı. Putin’in yaptığı açıklama ile Rusya- Suudi Arabistan anlaşmasının bozulmayacağı algısını kuvvetlendi.

Bu unsurlar ile petrolün gün içinde hafif alıcılı olduğunu görüyoruz. $42.25 seviyesi üzerinde yatay kanalın üst bandına doğru ( $43.20 ) hareket oluşabilir. Daha net bir yükseliş için $43.20 seviyesinin aşılması kısa önemli olacaktır. Notlarımıza şimdiden ekleyelim; $43.20 üzeri fiyatlamalar $44.50 seviyesine doğru atakların oluşmasını sağlayabilir.

Fiyatların $42.25 desteğinin üzerinde tutunamaması durumunda ise satışların $41.30 olan kanal alt bandında kadar devam etme olasılığının güçleneceğinin altını çizelim.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.