Petrol Piyasalara Yön Vermeye Devam Ediyor

Son zamanlarda piyasaların pusulası olan petrol piyasaları arkasından çekmeye devam ediyor. Dün ABD’den gelen ham petrol stokları beklentiden daha az stok birikimine işaret edince ham petrol 11 Ekim’den bu yana ilk kez 44.00 dolar üzerine tırmandı. Yükselişte Doha’da herhangi bir anlaşma çıkmamasına rağmen üreticilerin petrol piyasasına istikrar getirmek için Rusya’nın öncülüğünde tekrar bir araya gelebileceği haberleri de rol oynadı.

Çin’i bir tarafa koyarsak Asya borsalarındaki genel hareket yukarı yönlü. Japonya Nikkei %2.70, Avustralya ASX %1.09, Güney Kore KOSPI %0.81, Hong Kong HS %1.25 yükselirken Çin endekslerinde %0.50 üzerinde kayıplar var.

Ekonomik takvimde en önemli veri Avustralya’dan. NAB çeyreklik iş dünyası güven endeksi birinci çeyrekte 5’den 4’e gerilemiş. Avustralya ekonomisinde işler RBA’nın istediği gibi gidiyor fakat bankanın kurlarda yaşanan yükselişten pek haz etmediğini biliyoruz. Son PPK karar metni ve tutanaklarda da bunu net bir şekilde görmüştük.

Hem zayıf dolar hem emtialarda yaşanan toparlanma AUDUSD’deki yükselişin en önemli iki nedeni. Yılın ikinci haftasında yedi yılın dibine gerileyen AUDUSD, o tarihten bugüne kadar %15’e yakın değer kazandı ve güçlü kurların Avustralya ekonomisinde yaşanan dönüşümün dengesini bozacağından endişeli RBA.

Bu nedenle yükseliş devam etmesiyle bankanın faiz indirebileceğini bekleyenler var. Daha önceleri RBA başkanı Stevens’dan 0.75 bölgesinin banka tarafından tercih edilen seviyeler olduğunu duymuştuk. Şu an o tercih edilen seviyelerin üzerinde AUDUSD ve bir sonraki önemli direnç olarak 0.80 – 0.79 bölgesi ön plana çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.