OPEC Zirvesinden Anlaşma Çıkar Mı? – 30 Kasım 2016

Petrol İçin Haftalardır Beklenen Gün Geldi

İki aydır beklenen OPEC Zirvesi bugün gerçekleşiyor. Eylül sonundaki Cezayir toplantısında toplamda üretimin 33.6 milyon varilden 32.5 milyon varile indirilmesi konusunda prensip anlaşmasına varılmış ve son karar bugünkü toplantıya bırakılmıştı.

Aradan geçen iki ayda kimi ülkeler kendilerinin kesintilerden muaf tutulmasını talep ederken kimileri kesintiden çok üretimin mevcut seviyelerde dondurulmasına sıcak bakıyor. En büyük kapışma Suudi Arabistan, İran ve Irak arasında yaşanıyor.

İran üretimini yaptırımlar öncesi seviyeler olan 4.0 milyon varil üzerine çıkarma niyetindeyken Suudi Arabistan, İran’ın en azından üretimini şu anki 3.7- 3.8 milyon varil seviyelerinde tutmasını talep ediyor. Diğer yandan Irak, IŞİD ile mücadele için daha fazla üretim yapmasına izin verilmesi gerektiğini savunuyor. Ayrıca önceki raporumuzda dikkat çektiğimiz gibi ülkeler arasında mevcut üretimin ne kadar olduğu konusunda da anlaşmazlıklar var.

Zirve TSİ öğlen saatlerinde başlayacak ve 18.00’de basın toplantısı yapılması bekleniyor. Son haftalarda giderilmeyen anlaşmazlıkların bugün bir kaç saat içerisinde giderilerek her üyeyi tatmin edecek bir anlaşmaya imza atılması çok olası görünmüyor şu anda. Ancak İran veya Suudi Arabistan taraflarından birinin taviziyle petrolü destekleyecek bir karar çıkabilir.

Eğer gelecekse de aksi durumda OPEC’in kartel olarak işlevi sorgulanmaya başlanacağı için örgütün de-facto lideri Suudi Arabistan’dan bu tür bir taviz gelme ihtimali daha yüksek diye düşünüyoruz. Yani bir anlaşma çıkacaksa bu Suudi Arabistan tarafından gelen bir tavizle mümkün olacak büyük ihtimalle.

Ham petrol şu anda 46.00 bölgesinde işlem görüyor. Zirveden petrolü destekleyecek bir anlaşma çıkması durumunda 50.00 dolar seviyelerine doğru bir hamle başlayabilir. Fakat 50.00 dolar üzerinde kalıp kalamayacağı tamamen başka bir soru işareti. Anlaşmazlık durumunda ise 40.00 dolar seviyelerine doğru bir düşüş beklenebilir.

Teknik olarak baktığımızda 44.50 – 44.30 bölgesi en yakın destek. Bu bölgenin geçilmesi durumunda 42.50 – 42.00 dolar bölgesi destek olarak takip edilecek. Direnç olarak ise 46.50 bölgesi en yakın seviye olarak dikkat çekiyor. Sonrasında ise 49.00 – 48.70 dolar bölgesi önemli direnç olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca petrolde son üç ayda oluşan omuz-baş-omuz formasyonunu da hatırlatalım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.