Petrol Haftaya Hızlı Başladı – 15 Mayıs 2017

Petrol Fiyatları Neden Yükseliyor?

Piyasalar yeni haftaya hızlı başladı. Rusya ve Suudi Arabistan Enerji Bakanları’nın görüşmesinden üretim kesintisinin uzatılması yönünde bir konsensüs çıkması petrolde hafta başında pek alışılagelmedik hareketlenmelere neden oldu.

Çin’in başkenti Pekin’de buluşan Suudi Arabistan Petrol Bakanı al-Falih ile Rusya Enerji Bakanı Novak, OPEC ve OPEC dışı ülkeler arasında geçtiğimiz senenin Kasım ayı sonunda varılan üretim kesintisi anlaşmasının 2018 Mart ayına kadar uzatılacağını açıkladılar.

Novak bütün ülkelerin üretim kesintisinin uzatılmasına katılmak istediklerini ve hatta yeni ülkelerin anlaşmaya dahil olabileceğini belirtti. Yapılan açıklamaya göre her ülke aynı miktarda üretim kesintisine devam edecek.

Resmiyet kazanmış bir durum değil fakat bir yanda OPEC’in lideri Suudi Arabistan diğer yanda dünyanın en fazla petrol üreten ülkesi Rusya. Yani bu karar çok büyük ihtimalle 25 Mayıs’taki zirvede resmiyet kazanacak.

Daha önce gerek Rusya gerekse de OPEC tarafından dile getirilen bir durumdu kesinti anlaşmasının uzatılması fakat dünyanın en fazla petrol üreten iki ülkesinin bakanları tarafından açıklama piyasanın gözünde olayın ciddiyetini artırdı ve petrol haftaya ralli ile başladı.

Ham petrol şu anda %2.00 üzeri artıda ve bu pozitif rüzgarla yükseliş daha da devam edebilir fakat çok yakında $50.50 – $50.00 direnç bölgesi var. Sonrasında ise $52.00 direnci dikkatimizi çekiyor. Fakat bu teknik seviyelerden çok petrol fiyatları için yukarıda temel açıdan çok önemli bir direnç var; ABD kaya gazı üreticileri.

Petrol fiyatlarının $60 – $55 bölgesine doğru yükselmesi ABD tarafında daha fazla kaya gazı üreticisini iş başına getiriyor ve artan arz yeniden petrol üzerinde baskı yaratıyor. Zaten OPEC üretim kesintisi anlaşmasının şu ana kadar pek işe yaramamasının arkasında da bu faktör var. Cuma günü Baker Hughes tarafından açıklanan rapora göre aktif haldeki sondaj kuyu sayısı 712’ye yükselmiş vaziyette.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.