Petrol Haftaya Havalı Başladı – 19 Eylül 2016

Libya ve OPEC Haberleriyle Petrol Yükseldi

Petrol yeni haftaya en hareketli başlangıcı yapan enstrüman oldu. Ham petrol şu anda %1.50 artıda ve 44.20 dolar üzerinde işlem görüyor. Yükselişin arkasındaki olası nedenler ise tanıdık.

İç savaş nedeniyle Libya’dan petrol ihracatı yine kesintiye uğramış durumda. Petrol limanlarını ele geçirmek için karşıt güçler arasında yaşanan çatışmalar petrol sevkiyatını sekteye uğratıyor. Hafta sonu yaşanan çatışmalar nedeniyle Ras Lanuf limanında tankerlere petrol yükleme işlemi durduruldu.

Diğer yandan İran Cumhurbaşkanı’ndan gelen ‘petrol piyasasını stabilleştirecek her türlü hareketi destekleyeceğiz’ açıklaması ile OPEC Genel Sekreteri’nin Cezayir’deki toplantıda bir anlaşma çıkması durumunda petrol fiyatlarını tartışmak için ekstra bir OPEC zirvesi daha yapılabileceği açıklamaları petrol fiyatlarını destekleyen diğer faktörler.

Ekonomik takvimde Yeni Zelanda’dan tüketici güven endeksi ile İngiltere’den konut fiyat endeksi ön plana çıkıyor. Westpac tarafından hazırlanan endekse göre Yeni Zelanda’da ikinci çeyrekte tüketici güveni 106.00’dan 108.00’e yükselirken Rightmove tarafından hazırlanan endekse göre İngiltere’de Eylül ayında konut fiyatları %0.7 yükseldi.

Resmi tatil nedeniyle Japonya piyasasının kapalı olduğu ve Avustralya borsasının da teknik bir sorun nedeniyle öğleden sonra işlem görmediği günde Asya borsalarındaki genel görünüm pozitif. Çin endeksleri ortalama %0.80, Güney Kore KOSPI %0.82 ve Hong Kong HSI %0.77 yükselişle haftaya pozitif bir giriş yaptı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.