Petrol Fiyatları Ve Brexit Görüşmeleri Piyasalara Yön Veriyor – 14 Kasım 2018

Dün özellikle AB tarafında İtalya beklentileri hakimken, beklenen aksine İtalya bütçesinde revizyona gitmezken bu haber Euro tarafında 1.1218 seviyelerine kadar bir geri çekilme gördük. Her ne kadar daha sonra Brexit anlaşma beklentileri ile tepki alımları gelse de İtalya konusunun ne hal alacağı belli değilken Euro’nun yükseliş trendine girmesi beklenemez. İtalya ve Almanya tahvil arasındaki fark 5 yılın en üst seviyesine çıkarken aynı zamanda İtalya Maliye Bakanı Tria’nın mektubunda geri adım yok mesajı vermesi ‘acaba İtalya’ya yaptırım gelecek mı?’ sorularını akıllara getirdi. İhtimaller arasında yaptırım durumu varken AB tarafından henüz bu yönde bir açıklama gelmedi.  Son olarak İtalya hakkında Uluslararası Para Fonu (IMF) İtalya’da hükümetin planladığı mali genişlemenin riskleri beraberinde getireceği ve ülke ekonomisini ters şoklara kırılganlaştıracağı uyarısında bulundu. IMF’den yapılan yazılı açıklamada, İtalyan ekonomisine yönelik yıllık değerlendirme niteliği taşıyan 4. Madde Konsültasyonunun tamamlandığı bildirildi.

Brexit konusu İngiltere konusu olmaktan çıkıp AB ekonomisini de etkileyen derin bir konu olduğu son günlerde öne çıkan gelişme olarak Theresa May’in Brüksel’de Brexit konusunda bir anlaşmaya vardığı fakat kabinesi tarafından kabul olacak mı olmayacak mı sorusu İngiltere basınında öne çıktı. Başbakan Theresa May’in ofisinden yapılan açıklamada Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği arasında yürütülen görüşmelerin tamamlandığı ve yarın May’in yapacağı kabine toplantısında görüşüleceği belirtildi. Kabine toplantısı yarın TSİ 17.00’da yapılacak. Bakanlar aylardır sürdürülen müzakereler sonrasında ulaşılan taslak metni değerlendirecek ve atılacak yeni adımları değerlendirecek. Bu gelişme sonrası hem Euro hem Sterlin tarafında değerlenme olsa da Euro’nun hikayesi farklı olması beklenmekte.  Dün açıklanana verilere bakarsak ZEW ekonomik hissiyat Avrupa’da negatif -22.0 olarak gelirken Almanya tarafında ZEW mevcut koşullar endeksi 58.2 olarak negatif geldi Bugün ise Almanya GSYİH 3. Çeyrek rakamları Euro açısından oldukça önemli olacakken Fransa ve İspanya Tüfe rakamları da takip edilebilir. Saat 13:00’da ise Euro bölgesi GSYİH ve 3. Çeyrek istihdam değişiklikleri verisi, sanayii üretimi rakamları önemli olacaktır.

ABD tarafında dün Euro ve Sterlin değer kaybı ile rekor kıran bir dolar endeksi izlerken 97.00 seviyesine ulaştı. ABD Çin anlaşması ile alakalı Dün Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow, yaptığı açıklamada  ABD ve Çin’in, ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in planlanan görüşmeleri öncesinde  ticarette her seviyede müzakere ettiklerini belirtti. Kudlow, “Çin’in ticaret görüşmelerinde taleplere cevap vereceğine dair kesin bir durum yok ancak konuşmak hiç konuşmamaktan daha iyi” dedi. “Onlarla tekrar konuşacağız. 30 Kasım-1 Aralık tarihlerinde Arjantin’de gerçekleştirilecek liderler zirvesi öncesinde ABD ve Çin hükümetleri arasında her seviyede iletişim halindeyiz” açıklamasını yapan Kudlow, “Başkan Trump ile de petrol tweetlerinin sonuçları hakkında konuştum” dedi. Bugün ABD tarafında önemli diyebileceğimiz veri akışları mevcut. Ekim ayı çekirdek TÜFE ve reel kazançlar verisi önemli olacaktır.

EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.12119 seviyesinden destek bulan paritenin bu seviyeyi denemesi ile birlikte uzun vadeli grafikte düşüş trendinin daha belirgin olduğu göze çarpmakta. Tepki ile birlikte yukarıda 1.13176, 1.13440 ve 1.14206 direnç noktaları takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.12410, 1.11908 ve 1.11142 destek noktaları takip edilebilir.

Yurtiçinde bugün herhangi bir veri akışı bulunmazken USDTRY açısından ABD enflasyon rakamları takip edilecektir.  ABD enflasyon rakamları FED açısından da takip edilen data olarak öne çıkmakta. USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak günlük 5.3325 noktasından destek bulan paritenin 5.4698 seviyesine gelse de günlük grafikteki düşüş hareketini bozacak bir durum henüz oluşmamış olması göze çarpmakta. 30 günlük hareketli ortalama altında seyreden paritenin aşağı yönlü hareketlerde 5.4419, 5.4091 ve 5.3325 destek noktaları takip edilirken yukarı yönlü harektlerde ise 5.5185, 5.5623 ve 5.6389 direnç noktaları takip edilebilir.

Brent Petrol

EURUSD

GBPUSD

Dow Jones

 

 

 

 

 

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.