Petrol Fiyatları; 2012’nin Yeni Global Problemi

ABD de yavaşlama, Avrupa borç krizi, Yunanistan, Portekiz, derken, görünüşe göre 2012 de global anlamda çok daha fazla baş ağrıtacak bir problem var ortada:

Petrol fiyatları..

Yükselen petrol fiyatları gittikçe global ekonomilere daha büyük bir risk yaratıyor.

Financial Times’ın haberine göre petrol fiyatları şu andaki fiyat seviyelerinde kalacak olsa bile gelişmiş ekonomilerin petrol ithalatı için harcayacakları para yaklaşık olarak 1.5 Trilyon Dolar civarında olacak.

IEA (Uluslararası Enerji Ajansı) ya göre ise 1.5 Trilyon Dolar, Dünya ekonomilerini yeniden resesyona, yani ekonomik durgunluk sürecine geçirmek için tamamen yeterli bir miktar. 

Geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan’ın, İran ihracatı keserse gereken arzı biz tamamlayabilecek güce sahibiz diyerek piyasaları yatıştırması pek uzun sürmedi ve İran gerginliği petrol fiyatlarının cuma günü yaklaşık 2 dolar daha çıkmasına sebep oldu. Biz de hafta içinde yazdığımız analizimizde, Suudi Arabistan piyasaları dindiriyor, petrol fiyatını indirdi, alım fırsatıdır dediğimizi hatırlatıyoruz.

İsrail’in her an İran’a karşı atağa geçebileceği söylentileri petrol fiyatlarında gevşemelere izin vermezken, olası bir saldırının fiyatları çok daha yukarı çekebileceğini belirtelim.

Kısacası, en az bir sene daha İsrail – İran gerginliği devam eder veya herhangi bir fiili hareket başlarsa, küresel anlamda resesyon iyice gözle görülür hale gelecek gibi gözüküyor.. 

Aman dikkat diyelim.. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.