Pazartesi Günü USDTRY Nerede Olabilir?

Bilindiği gibi bugün Türkiye’de yerel seçimlerden önce son işlem günü…

Bilindiği gibi bugün Türkiye’de yerel seçimlerden önce son işlem günü ve yurtiçi piyasalarda kritik bir hafta sonu yaşanacak. Peki USDTRY Pazartesi günü nasıl bir açılış gerçekleştirebilir?

Yurtiçi piyasalara bakıldığında bu hafta boyunca bahar rüzgarları esti. Hatta haftanın sonlarına doğru BIST’in gerçekleştirdiği 3%’e varan yükseliş rallisi, USDTRY paritesindeki ani düşüşler hem rahatlama oluşturdu hem de piyasada akıllara soru işaretleri getirdi. Çünkü Türkiye’de ses kasetleri nedeniyle siyasi gerginliklerin, Twitter’ın erişime engellenmesi ve Youtube’un kapatılmasının- ki piyasada baskı oluşturup kayıpların artmasına neden olmuştu- piyasalarda olumsuz etkisini göstermesi ve USDTRY’nin yükselmesi bekleniyordu. Gerçekleşen durum ise beklentilerden farklı. Peki pazartesi günü seçimlerden sonra USDTRY haftaya nasıl başlar?

Şüphesiz seçimlerin geride kalmasından sonra piyasalarda bir rahatlama bekleniyor. Özellikle gerilen siyasi ortamın sonuçların açıklanması ile rahatlaması ve normal bir döneme girilmesi USDTRY’de düşüşleri beraberinde getirebilir. 2.1700 önemli bir seviye. Seçim sonrası gelecek olan düşüşte bu bölgenin önemli bir destek olması beklenebilir. Dolayısıyla Pazartesi açılışta USDTRY’nin düşük başlaması yüksek ihtimal dahilinde. Seçim sonrasında siyasi ve toplumsal gerginliklerin bir müddet daha devam etmesi ise USDTRY’de yeniden yukarı yönlü bir hareket başlatabilir. Bu tür bir harekette ilk olarak 2.2500 bölgesi gündeme gelebilir.

Kritik zamanlarda yön bulabilmek, güvenilir gelecek tahminlerini okuyabilmek için Forex Koçu’nu takip edin.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.