Paritelerde Son Durum – 24.05.2016

Yurt içi piyasalarda hareketliliğin son derece fazla olduğu bir günü geride bırakıyoruz. Yeni kabinenin açıklanması ve özellikle Mehmet Şimşek’in bu kabinede yer almasının ardından dolar kurunda sert düşüş yaşanırken, BIST 100 endeksi de günü %3.50’ye yakın kazançla tamamladı. TCMB’nin ise beklentilere paralel olarak faiz koridorunun üst bandında 50 baz puanlık indirime gitmesi yine piyasa tarafından olumlu karşılandı ve TRY varlıklarına olan talep gün boyu devam etti.

Yurt dışında açıklanan verilere baktığımızda ise Almanya’dan ZEW ekonomik hissiyatı 6.4 ile beklentilerin çok altında kalarak EURUSD’deki düşüşe hız kattı. ABD’den ise yeni konut satışları 619 bin ile beklentilerin üzerinde gelerek dolar boğalarının yüzünü güldürdü. EURUSD 1.1330 altında kaldığı sürece satış baskısının devam etmesini bekliyoruz. Aşağıda 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1100 seviyesi önemli destek konumunda. Bu seviyenin kırılması ile düşüşlerin hız kazandığına şahit olabiliriz.

USDJPY’de ise G7 zirvesi sonrası haftanın ilk işlem gününde bir miktar geri çekilme yaşanmıştı. Bugün doların güçlü devam etmesi ile birlikte 110.00 seviyesinden geçen 50 günlük hareketli ortalamanın üzerini test eden paritede yükselişin devam etmesi durumunda 111.80 ve ardından 113.70 seviyeleri direnç olarak çalışabilir. 109.00 üzerinde kalındığı sürece gevşemelerin alış fırsatı sunmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.