Pariteler Haftaya Sakin Başladı

Dün gece Asya piyasalarının işleme başlamasıyla yeni hafta resmen açılmış oldu. Bu haftanın ilk işlem saatlerinde Asya’da piyasanın oldukça hareketsiz geçtiğini görüyoruz. 

Önce hafta sonundan bazı gelişmeler hakkında sizleri bilgilendirelim.

Hafta sonu ise İtalya başbakanı Monti bazı endişelerini dile getirdi. İspanya’nın kamu maliyesi konusunda sıkıntılar yaşadığını belirten Monti, bu sıkıntının tüm Euro bölgesine bulaşarak İtalya’yı da etkileyebileceğinden korktuğunu açıkladı. 

Bu olumsuz açıklamayla birlikte Alman Der Spiegel gazetesinde çıkan bir habere göre Almanya artık güvenlik duvarının büyütülmesi konusunda daha uzlaşmacı olma eğiliminde. Özellikle güvenlik duvarının 700 milyar Euro’ya çıkarılması konusunda Almanya’nın artık problem yaratmayacağı söyleniyor piyasada.

Bu da tabi ki Euro için olumlu bir gelişme ve Monti’nin açıklamalarıyla gelen olumsuzluk bir nebze olsun giderilmiş oldu ve EURUSD yeni haftaya bitirdiği seviyelerden başladı.

Dün gece pariteleri hareketlendirecek ne önemli bir veri ne de açıklama geldi Asya’dan.

Gecenin gelen tek ve önemli sayılabilecek verisi Yeni Zelanda ticaret dengesi verisiydi. Veriye göre Yeni Zelanda geçen ay beklentileri aşarak 161 milyon dış ticaret fazlası verdi. Fakat veri neredeyse hiç bir etki yaratmadı NZDUSD üzerinde.

Bugün önümüze baktığımızda ise paritelere hareket getirecek önemli veriler geleceğini görüyoruz. Önce Almanya Ifo iş dünyası endeksi gelecek, sonra Fed başkanı Bernanke önemli bir konuşma yapacak ve daha sonra da ABD beklemede olan ev satışları verisi var.

Özellikle Bernanke konuşmasıyla piyasada dalgalanmalar bekleniyor. Döviz Destek olarak bizler de her zaman olduğu gibi bu dalgalanmalardan yatırımcılarımız lehine fırsatlar çıkaracağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.