Öyle Hareketli Bir Hafta Var Ki Önümüzde!

Gelin önümüzdeki hafta piyasayı neler etkileyecek gün gün inceleyelim

Hareketli güzel bir haftayı geride bıraktık, özellikle Brananke’nin konuşması sonrası pek çok sinyal/al-sat önerimizin üyelerimizin yüzlerini güldürdüğü bir hafta oldu.

Önümüzdeki hafta ise belki de son dönemde hiç olmadığı kadar önemi datalar ve gelişmelerin bir araya toplandığı bir hafta olacak. Eylül’ün de gelmesiyle piyasada hacimin artacak olması ise bir başka artı… Cumartesi günü Çin’den gelen ve beklentilerin altında kalan imalat pmi datası ile başlayan önemli data serisi bu hafta her gün devam edecek.

Gelin önümüzdeki hafta piyasayı neler etkileyecek gün gün inceleyelim:

Pazartesi:

Gece çok yoğun data akışı var, Japonya’dan kapital harcamaları, Avustralya’dan imalat endeksi, perakende satışlar verilerinin yanında Çin’den de servis sektörü pmi ve HSBC imalat pmi dataları açıklanacak. Özellikle AUD ve NZD üzerinde bütün gün etkisini sürdürecek nitelikte veriler…

Avrupa seansında ise imalat pmi dataları akın edecek: İspanya (10.15), İsviçre (10.30), İtalya (10.45), Euro Bölgesi (11.00), İngiltere (11.30). Verilerde geçtiğimiz aya göre daha iyi rakamlar bekleniyor ama yine de beklentiler bile oldukça düşük. Avrupa seansının verileri Asya seansınınkilerle birleşince risk iştahında dalgalanmalar ve bol sinyal fırsatı görebiliriz.

ECB Başkanı Draghi’nin Avrupa Parlamentosu’nda yapacağı konuşmanın da önemli olduğu günde ABD ve Kanada’da bankalar tatil olacak.

Salı:

7.30’da Avustralya Merkez Bankası’nın faiz kararında değişiklik beklenmiyor ama bankanın faiz kararı metni AUD için büyük önem taşıyacak.
8.45’te İsviçre ekonomisinin 2. çeyrekte %0.2 büyümüş olduğunun açıklanması bekleniyor.
10’da İspanya işsizlik değişimi ve 11.30’da İngiltere inşaat pmi ise Avrupa seansının diğer önemli verileri olacak.
17’de ise günün en önemli verisi ABD ISM imalat pmi açıklanacak ki piyasaya getireceği hareketle sinyal fırsatı yaratacak bir data olacak.

Çarşamba:

Gece yine önemli Avustrala verisi var: 4.30 Büyüme

Avrupa seansında ise İtalya, İspanya, Euro Bölgesi ve İngiltere’deb servis sektörü pmi rakamları açıklanacak. Özellikle GBP için ilk servis pmi verisi olduğu için (İspanya, İtalya, Euro Bölgesi için ilk okumalara revize gelecek) veri dalgalanma yaratacak.

12’de açıklanacak Euro Bölgesi perakende satışlarında önceki ayın %0.2’lik artışının aksine bu ay aynı oranda düşüş bekleniyor.

16’da Kanada Merkez Bankası’nın faizleri yine %1’de tutması bekleniyor ancak faiz metni Kanada Doları açısından önemli olacak.

Perşembe:

Gece yine müthiş önemli Avustralya verileri var; bu kez 4.30’da istihdam değişimi ve işsizlik oranı rakamları açıklanacak.

13’de Almanya fabrika siparişleri kritik veriler ve faiz kararları öncesi aperatif gibi olacak.

14’te İngiltere 14.45’de Avrupa merkez bankaları faiz kararlarını açıklayacaklar. İki bankanın da faizlerde değişime gitmemesi bekleniyor.

15.30’da ise piyasa duracak ve ECB Başkanı Draghi’yi dinleyecek. Draghi’nin basın toplantısında ECB’nin tahvil alıp planını açıklaması bekleniyor.

Yine çok önemli ABD verileri var Perşembe. 15.15’de özel sektör istihdam artışı verisi açıklanacak. Geçen ay 163 bin artış vardı bu ay 140 bin civarı bekleniyor.  15.30’da haftalık işsizlik başvurularında tekrar 370 bin altı bekleniyor. 17’de ise tarım dışı öncesi son kritik veri servis sektörü pmi açıklanacak.

Çok hareketli bol sinyal vereceğimiz bir gün olacağı muhakkak, anlık veriyi hızlı ve doğru yorumlayıp hızlı hareket edenin kazanacağı bir gün olacak.

Cuma:

Ve geldik tarım-dışı gününe!

Bu haftanın klasiği olduğu üzere gece Avustralya’dan yine önemli bir veri (ticaret dengesi) gelecek.

Avrupa seansının önemli verileri ise İngiltere ve Almanya’dan sanayi üretimi verileri olacak.
15.30’da ABD ile beraber Kanada’dan da istihdam verielri gelecek ama piyasanın takip ettiği veriler ABD verileri olacak her zamanki gibi.

ABD işsilzik oranının %8.3’te sabit kalması beklenirken tarım-dışı istihdam değişiminin 120 bin olacağı tahmin ediliyor.

Bernanke’nin konuşmasından sonra bu ayın istihdam rakamları hayati önemde. Kötü rakamlar Eylül’de Qe3 ihtimalini %90’lara taşırken iyi rakamlar bu ihtimali iyice azaltacak.

Kısacası çok önemli dataların olduğu hareketli geçecek bir haftaya görüyoruz, bol fırsatlı, bol sinyalli ve muhtemelen yine bol kazançlı bir hafta olacaktır.

Tüm üyelerimize yeniden bol kazançlar olsun diyelim!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.