Osborne Bütçe Raporunu Açıkladı

İngiltere ekonomi bakanı Osborne son bahar dönemi bütçe raporunu açıkladı.

İngiltere ekonomi bakanı Osborne son bahar dönemi bütçe raporunu açıkladı. Rapor öncesi piyasada Osborne’nin bütçe konusunda çok karamsar bir tablo çizeceği endişeleri vardı fakat Osborne umut veren açıklamalar yaptı.

İngiltere ekonomisi iyileşiyor ve doğru yolda ilerlemeye devam ediyor diye konuşmasına başlayan Osborne, yabancı yatırımcıların İngiltere tahvillerine olan talebinin arttığına dikkat çekti ve İngiltere güvenli liman olarak görülüyor dedi.

İlk bahar dönemindeki bütçe raporunda 2012 için %0.8 büyüme beklentisi varken, bu raporda Osborne 2012 büyüme beklentisini %0.1’e revize etti. 2016’ya kadar olan büyüme beklentilerini de aşağı yönlü revize eden Osborne 2012 işsizlik oranında da aşağı revizeye gitti.

Bütçe açığının 2016 – 2017 dönemine kadar kademeli olarak 49 milyar GBP’ye kadar düşürmeyi hedeflediklerini açıklayan Osborne mevcut borç düzeyinin yüksek olduğunu ve dört sene sonra daha sürdürülebilir seviyelere düşmesini beklediklerini açıkladı.

Osborne’nin bütçe konusunda çizdiği tablo tahmin edildiği kadar korkutucu değildi. Bu nedenle GBPUSD çok fazla etkilenmedi bu açıklamalardan.

Osborne’nin konuşması sırasında ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi verisi geldi. 118 bin ile beklentiden hafif daha iyi gelen veri de çok büyük bir etki yaratmadı. Piyasa şimdi saat 17.00’de gelecek olan ABD ISM hizmet PMI verisine odaklandı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.