Orta ve Uzun Vadede Altın

Thomas Reuters grubu içerisinde yer alan ünlü kıymetli metaller danışmanlık şirketi GFMS’nin bu seneki altın raporunu yayımladı. GFMS tam 45 senedir düzenlediği yıllık altın raporunda altın yatırımının avantaj ve dezavantajlarının yanı sıra dönemsel altın tahminlerini de yatırımcılarıyla paylaşıyor. GFMS 2012 altın raporuna göre altın için 2012 de hem aşağı hem de yukarı yönlü baskılar mevcut. 

Altının fiyatını yükseltecek yukarı yönlü baskılar arasında altın yatırımına olan talebin 2011’de olduğu gibi 2012 boyunca da yeni rekor seviyelerine ulaşabileceği, hurda altın arzında her hangi bir keskin artış olmayacağı ve merkez bankalarının 2012 içerisinde de yoğun şekilde altın almaya devam edecekleri sıralanıyor.

Altın için aşağı yönlü riskler olarak ise altın madenciliği hacminin bu sene de büyümeye devam edeceği, fiyatın mevcut seviyelerde kalabilmesi için bile büyük miktar altının piyasada olması gerekeceği ve altın mücevheratına olan talebin bu sene azalma eğiliminde olacağı gibi faktörler sayılıyor.

Ayrıca GFMS yöneticilerinden Philip Klapwijk ons altın fiyatının kısa vadede 1.550 seviyelerine çekilebileceğini fakat 2012 üçüncü çeyreğinde tekrar 1.900 rekor seviyelerini zorlayacağını, 2013 ilk yarısında ise 2.000 seviyesinin kırılacağını öngördüklerini açıkladı.

Yani GFMS 2012 altın raporuna göre, bizim de her zaman belirttiğimiz gibi her ne kadar altında kısa vadede aşağı yönlü bazı riskler fiyatı geri çekse de orta ve uzun vadede altın parlamaya devam edecek ve bu sene içerisinde tekrar 2011 Eylül’ünde olduğu gibi rekor seviyeler zorlanacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.