Operasyon Haberi Sonrası Dolar 2.96 Üzerinde

Bu sefer sabah raporumuza Türkiye ile ilgili çok önemli bir gelişme ile başlıyoruz. Sabaha karşı haber ajanslarına Türkiye’nin koalisyon güçlerinin de desteğiyle Cerablus’u teröristlerden temizlemek üzere havadan ve karadan operasyon başlattığı haberleri düştü ve bununla birlikte xxx/TRY paritelerinde yukarı yönlü hareketlenme görüyoruz. USDTRY 2.9660’lara kadar tırmanmışken EURTRY 3.35 üzerini gördü.

USDTRY için bir sonraki önemli direnç 2.9730 – 2.97 bölgesi. Diğer yandan geçtiğimiz günlerde direnç olarak alıcılara karşı koyan 2.95 – 2.9450 seviyeleri şimdi satıcılara karşı koyacak destek bölgesi olarak ön plana çıkıyor. Önümüzdeki iki gün dolar için çok önemli. Yarın ABD’den dayanıklı ürün siparişleri ile Cuma günü Fed başkanı Yellen’in konuşması var ve ikinci büyüme ikinci tahmini açıklanıyor. Jeopolitik risklerin daha da artması ve ABD verilerinin beklentiden iyi gelmesiyle birlikte dolarda yukarı yönlü hareketlenme önümüzdeki günlerde de devam edebilir.

Asya seansının diğer gelişmelerine döndüğümüzde Yeni Zelanda ve Avustralya’dan gelen veriler dikkatimizi çekiyor. Yeni Zelanda’dan ticaret dengesi -433 milyon ile beklentiden kötü gelirken Avustralya’da da tamamlanan inşaat çalışmaları ikinci çeyrekte %-3.7 ile beklenti altı kaldı.

AUDUSD 0.76 altında ve son üç haftanın en düşük seviyelerini test ediyor. 0.7550 – 0.7500 bölgesi kritik destek bölgesi ve bu destek bölgesinin kırılmasıyla birlikte önce 0.7380 sonra da 0.7250 seviyelerine doğru düşüş sürebilir. Diğer yandan 0.80 – 0.78 bölgesinde doğru yükselişlerin uzun vadeli satış fırsatı sunacağı görüşümüzü tekrarlayalım.

Asya borsalarında genel görünüm negatif. Fakat Japonya Nikkei %0.61 ve Avustralya ASX %0.14 prim ile dün olduğu gibi pozitif ayrışıyor. Çin endeksleri %0.15 civarında kayıp yaşarken Hong Kong HSI endeksinde %1.22, Güney Kore KOSPI endeksinde ise %0.30 düşüş var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.