OPEC Zirvesi’ne Bir Gün Kala – 24 Mayıs 2017

Üretim Kesintisi Anlaşması Petrolü Nasıl Etkileyecek?

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji Bakanı yaptığı açıklamada ülkesinin üretim kesintisi anlaşmasının altı veya dokuz ay uzatılmasına hazır olduğunu açıkladı. OPEC Zirvesi yarın ve anlaşmanın uzatılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Suudi Arabistan Petrol Bakanı ve Rusya Enerji Bakanı anlaşmanın dokuz ay uzatılacağını ve yeni ülkelerin de katılabileceğini belirtmişti.

Mayıs başında 45.00 dolar altında olan ham petrol fiyatları şimdi 51.00 dolar üzerinde. Yani %10’dan fazla bir toparlanma var ve bunun nedeni de üretim kesintisi anlaşmasının uzatılacağı beklentileri. Yani yarın olur da anlaşma uzatılmazsa petrol fiyatlarında büyük bir çöküş yaşanabilir.

Anlaşmanın uzatılması durumunda ise ne kadar süre uzatıldığına bakılacak. Dokuz aydan fazla uzatılırsa petrol fiyatlarında bir tur daha yukarı yönlü yükseliş gelebilir. Fakat daha önce sıkça bahsettiğimiz gibi petrol fiyatlarındaki yükseliş ABD tarafında daha fazla sondaj kuyusunu aktif hale getireceği için $60 seviyelerine doğru kalıcı bir yükseliş konusunda şüpheliyiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.