OPEC Üretim Kesintisini Uzatma Konusunda Anlaştı – 25 Mayıs 2017

OPEC ve OPEC Dışı Ülkeler Anlaştı

Bugün Viyana’da düzenlenen OPEC Zirvesi sona erdi ve üretim kesintisi anlaşmasının aynı miktarlarla dokuz ay daha uzatılması konusunda OPEC ve OPEC dışı katılımcı ülkeler arasında anlaşma sağlandı.

Yani OPEC üyeleri günlük 1.2 milyon varillik üretim kesintisine, başını Rusya’nın çektiği OPEC dışı ülkeler de 0.6 milyon varillik üretim kesintisine en az dokuz ay daha devam edecek.

Son haftalarda petrol fiyatlarında yükselişe neden olan beklenti hayat bulmuş oldu böylece. Üretim kesintisi miktarının artırılabileceğine veya yeni ülkelerin anlaşmaya katılacağına dair spekülasyonlar vardı fakat miktar aynı ve yeni katılımcı ülke yok.

Gün içerisinde keskin dalgalanmalar yaşayan ham petrol fiyatları şu anda $51.00 üzerinde kalma çabasında. $52.00 – $51.80 bölgesi en yakın direnç fakat asıl önemli direnç $55.00 – $54.50 bölgesi. Petrol fiyatlarında iyimserlik bir süre daha devam edebilir fakat $60.00 seviyelerine doğru her yükseliş ABD tarafında daha fazla sondaj kuyusunu iş başına geri döndürdüğü için yükselişlerin kalıcı olması konusunda şüpheler var.

Aşağıda ise $50.50 – $50.00 bölgesi en yakın destek. Bu bölgenin kırılması durumunda sırasıyla $48.70, $47.00 ve $45.00 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.