OPEC Ocak Ayı Raporunda Neler Var? – 13 Şubat 2017

Ham Petrol Yükselişe Devam Edecek Mi?

OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği), üyesi olan ülkelerin Ocak ayına dair üretim ve arz kesintisi rakamlarını gösteren raporunu açıkladı.

Buna göre OPEC üyesi ülkeler, anlaşmaya varılan rakamdan daha yüksek bir oranda Ocak ayında üretimlerini kıstı. Ocak’ta 32.5 milyon varil petrol üretmesi beklenen OPEC üyesi ülkeler 32.10 milyon varille beklentilerin de aşağısında bir üretim gerçekleştirdi. OPEC’in en çok petrol ihraç eden ülkesi olan Suudi Arabistan OPEC hedefleri doğrultusunda Ocak ayında günlük 496 bin varil, aylık ise 9.7 milyon varil arz kısıntısına giderek arz kısıntısında başı çekti.

OPEC’in genel üretiminde Ekim’den bu yana 1.6 milyondan 1.2 milyona düşüş gözlenirken, Rusya’nın günlük 300 binlik bir arz kısıntısı taahhüdünün yalnızca 120 binini gerçekleştirmesi dikkat çekti.

Açıklanan verilerin beklentilerden olumlu gelmesi ile düşüşte olan ham petrol fiyatları yükselişe geçerek 53.40 seviyelerinden 53.70 seviyelerine bir yükseliş oldu. 53.60 seviyesinin destek, 54.30 seviyesinin ise direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.