OPEC Anlaşması Sonrası Petrol – 01 Aralık 2016

Petrol Yükselmeye Devam Eder mi?

Petrol karteli OPEC dünkü zirvede sekiz yıl sonra ilk kez üretim kesintisi kararı aldı. Toplamda 1.2 milyon varil kesinti ile günlük üretimi 32.5 milyon varile indirmesi amaçlanan anlaşma Ocak ayından itibaren altı ay için geçerli olacak ve gerekmesi durumunda uzatılabilecek. Anlaşma petrol fiyatlarında son zamanlarda günlük bazdaki en büyük yükselişlerinden birini de arkasından getirdi. Ham petrol %8 üzerinde bir yükselişle 50.00 dolar üzerine kadar yükseldi.

Anlaşma gereği Libya, Nijerya ve İran’ın üretimi artırmasına izin verilecek ve günlük 500 bin varil kesinti ile elini taşın altına en fazla koyan ülke Suudi Arabistan olacak. Yani Suudi Arabistan’ın İran’a bir tavizi söz konusu. Petrol fiyatlarındaki düşüş ile mali açıdan hırpalanan Suudi Arabistan ekonomik problemler nedeniyle İran’la olan politik çatışmasını sineye çekmeye razı olmuş gibi görünüyor.

OPEC dışı ülkelerin (Rusya) de anlaşmaya 600 bin varil kesinti ile katılmaları bekleniyor. On gün içerisinde bu ülkeler bir araya gelip konu ile ilgili görüşmeler yapıp kararını verecek. Böylece bu anlaşma son zamanlarda petrol üreticileri tarafından fiyatları desteklemek amacıyla atılmış en önemli adım olacak.

Anlaşma çıktı, herkes mutlu görünüyor ve petrol fiyatlarında son zamanlarda tanıklık etmediğimiz hızda bir yükseliş var. Fakat anlaşma ile ilgili bazı çekinceler de yok değil. İlk çekince anlaşmanın uygulanması noktasında. OPEC üyelerinin daha önce de getirilen üretim kotalarına uymamaları konusunda ün yaptıkları biliniyor. Geçmişteki 30 milyon varillik kotanın üyeler tarafından sıkça ihlal edildiğini hatırlıyoruz.

Ayrıca anlaşma sonrası gelen yükseliş (özellikle 60 dolar seviyelerine) daha fazla ABD sondaj kuyusunu devreye sokacak. Baker Hughes tarafından açıklanan son rakam sondaj kuyusu sayısının 474’e yükseldiğini gösteriyordu. Yüksek maliyet nedeniyle kapısına kilit vurup üretimi durduran sondaj kuyuları fiyatın artması ile birlikte yeniden üretime başlayacak ve fiyatlar üzerinde baskı oluşturacak. Bu da ilerde anlaşmanın işe yaramadığı algısıyla üyelerin uymaya isteksiz olmalarına neden olabilir.

Uzun vadede yükselişin kalıcı olmasını beklemememize rağmen kısa vadede fiyatlar anlaşma sonrası ortaya çıkan bayram havasından yararlanmaya devam edebilir. Ham petrol için yukarıda en önemli direnç 52.00 – 51.70 bölgesi. Sonrasında ise 54.00 dolar önemli direnç olarak ön plana çıkıyor. Diğer yandan aşağıda 49.00 bölgesi en yakın destek ve 46.50 sonraki önemli destek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.