Önümüzdeki Haftaya Bakış (26-30 Mart)

Avrupa ve ABD den gelen önemli verilerin öne çıktığı bir haftayı geride bırakmış olduk. Dolar endeksine baktığımızda 2 haftadır üstüste ufak bir geri çekilme gözlemliyoruz. Bakalım bu hafta da aynı geri çekilme devam edecek mi yoksa gelen veriler Doların yeniden değer kazanmasına mı sebep olacaklar.

Diğer taraftan iyimser olmayı bir kenara bırakırsak, Avrupa’dan gelen veriler de aslında ciddi bir resesyona doğru gidildiğine dair işaretler vermiyor değil. Yine Dünya’nın lokomotifi olarak değerlendirebileceğimiz Çin verilerinde de gözle görülür gerilemeler var. Yine de ABD ekonomisindeki iyileşme işaretleri devam ediyor. Bakalım ABD ekonomisi iyi verileriyle Dünya ekonomisindeki iyimserliği taşımaya yetecek mi?

Bu hafta da önemli veriler bizleri bekliyor olacak. İşte önemli ekonomik veri ve beklenen açıklama / gelişmeler..

Pazartesi

Saat 11.00 de Almanya’dan IFO İş Dünyası Güveni verisi var. Almanya, Avrupa ekonomisini taşıyan en güçl ekonomi olduğudan, veri önemli olacaktır.

Saat 15.00 de Bernanke konuşması var. ABD Merkez Bankası Başkanı olarak Bernanke nin konuşması her zaman piyasayı etkileyebilecek ve hareketlendirebilecek nitelikte oluyor.

17.00 de ise ABD den beklemede olan konut satışları verisi var. Konut sektöründen gelen veriler bakalım ABD deki iyimserliği destekleyecek mi?

Salı

09.00 da Almanya verileri var yine.. Tüketici güveni verisi ile ihalat fiyatları verisi Almanya ekonomiine ve dolayısıyla EUR ya işaret edecek.

17.00 de ise ABD CB Tüketici Güveni verisi önemli olacak.

Çarşamba

İngiltere den saat 11.30 da cari denge verisi var.. İngiltere kemer sıkma politikalarına ciddi şekilde ağırlık verirken, cari açığın da öncekinden yakşaık 7 milyar GBP düşmesi ve 8.5 Milyar GBP açıklanması bekleniyor.

Perşembe

Perşembe önemli bir gün. ABD den haftalık işsizlik başvuruları verisi var. Saat 15.30 da. Son açıklamada 350 bin altına düşerek, piyasaya olumlu hava salgılayan istihdam verisinde bu hafta da tam sınırda 351 Binlik bir açıklama bekleniyor.

Yine aynı saatte yani 15.30 da ABD den gelecek olan final büyüme verisi önemli olacak. Final büyümelerde çoğunlukla beklenti dışında bir şey gelmese de 3.0% lık beklentinin dışında gelen bir açıklama hareket getirecektir.

Cuma

Cuma günü Kanada dan saat 15.30 da gelecek büyüme verisi özellikle USDCAD paritesi için hareketli bir saat geçirilmesine sebep olacaktır.

Bunun dışında aynı günün sabağında orta önemde bir çok Avrupa verisi ile akşam bir çok ABD verisi etkili olacak.

Kısacası bol hareketli bir haftaya girmiş bulunmaktayız. Anlık haber ve yorum almanın önemli devam ederken, bizler de tüm üyelerimize bol kazançlı bir hafta diliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.