Önümüzdeki Hafta Gündem Yunanistan

Gelin önümüzdeki hafta piyasayı neler etkileyecek gün gün inceleyelim:

Çok hareketli bir haftayı geride bıraktık, ekonomik veri açısından bu kadar kısır bir haftada özellikle Cuma günü düşük hacimli piyasadaki keskin hareketler dikkat çekti. Önceki raporumuzda (bkz. “Haftaya Müthiş Final”) bu hareketlerin sebebini detaylandırdık, piyasa ile ilgilenen herkese okumasını tavsiye ediyoruz.

Geçtiğimiz hafta raporumuzu yazarken ekonomik takvimin yoğun olmamasının da etkisiyle, Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısından gelecek Yunanistan kararının en öne çıkan gelişme olduğunu söylemiştik.

Salı günkü zirveden bir anlaşma çıkmayınca karar önümüzdeki Pazartesi gerçekleşecek toplantıya kaldı. Haftanın hemen başındaki bu toplantıdan çıkacak sonuç  başta Euro olmak üzere tüm piyasayı oldukça etkileyecek.

ABD’den büyüme verisinin yanında istihdam, konut sektörlerine ait verilerin de gelecek olması ile Abd verileri bu hafta bir miktar öne çıkıyor.

Birçok önemli verinin olduğu haftada programda neler var gün gün inceleyelim;

Pazartesi:

Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı (Eurogroup) günün en öne çıkan gelişmesi olacak.
Ekonomik takvimde Japonya Merkez Bankası faiz toplantısı tutanakları (01.50), Almanya GFK tüketici güven endeksi (09.00), İsviçre işsizlik oranı (10.15)  gibi piyasayı etkilemeyecek veriler var.

Salı:

Avrupa seansında dikkatler 11.30’da İngiltere’den gelecek verilerde olacak. Üçüncü çeyrek büyümesinin revizesi açıklanıyor, %1 olan ilk hesaplamanın aynı kalması bekleniyor.

Ayrıca servis sektörü endeksi ve iş dünyası yatırımları verileri de yine önemli olacak.  Beklentilerden ayrışacak veriler özellikle GBPUSD için hareket ve fırsat anlamına gelecek.

15.30’da ABD’de dayanıklı mal siparişleri verisinin yayınlanması ile aynı dakikalarda ABD Merkez Bankası FED Başkanı Ben Bernanke’nin konuşması başlıyor. Volatil data ile beraber Bernanke’nin yorumları piyasadaki risk iştahını etkileyecek. Hareketli bir ABD seansı bekliyoruz.

16.00’daki Case-Shiller konut fiyat endeksi, 17.00’daki CB tüketici güveni ve Richmond imalat endeksleri de günün diğer ABD verileri olacak. Dayanıklı mal siparişlerine göre daha arka plan veriler olsalar da piyasaya etki edecek veriler olduklarının altını çizelim.

Çarşamba:

Asya’dan yine önemli bir verinin olmadığı günde Avrupa seansında ise Almanya tüketici fiyat endeksi ve Euro Bölgesi para arzı verileri açıklanacak.

17.00’da açıklanacak ABD yeni konut satışlarında ise geçen haftaya (389 bin) yakın bir rakam (387 bin) bekleniyor. Günün tek Abd verisi olduğu için borsalardaki etkisinin yanında USDJPY için de kritik bir veri olarak duruyor.

Perşembe:

Asya’dan önemli veriler gelecek nihayet.

01.50’de Japonya perakende satışlar verisi açıklanıyor. Geçtiğimiz ay %0.4 artış vardı, bu sefer %0.7 düşüş bekleniyor.

02.00’da geçtiğimiz ay 17’den 17.2’ye çıkmış olan Yeni Zelanda iş dünyası güven endeksi verisi açıklanacak.

02.30’da ise gevenin en önemli verisi, Avustralya özel sektör sermaye harcamaları verisi açıklanacak. Geçen ay %3.4 artış vardı bu ay tahminler %2.1 şeklinde. Beklenti altı veya üstü veri AUD paritelerinde büyük hareket yaratacak.

Avrupa açılışı öncesi 08.45’te İsviçre büyümesi geliyor. -%0.1’den %0.2’ye artış bekleniyor.
10.55’te Almanya, dolayısıyla da Euro, için oldukça önemli Almanya işsizlik değişimi verisi açıklanacak. Geçtiğimiz ay 20 bin kişilik artış hayal kırıklığı yaratmıştı, bu ay 17 bin bekleniyor.

11.30 ve 12.30’daki veriler Pound için kritik… Kredi ve para arzı verileri ile beraber merkez bankası başkanı King’in konuşması ve finansal istikrar raporunun açıklanması GBP paritelerinde hareketli saatlerin yaşanacağının habercisi.

15.30’da ise haftanın en önemli Abd verisi 3. çeyrek büyüme verisi açıklanacak. İlk belirlemelere göre %2 olan verinin%2.8’e revize edilmesi bekleniyor. Aynı dakikada haftalık işsizlik başvurularının da açıklanacağının altını çizelim. Başvurularda geçen haftaya yakın bir rakam bekleniyor. İki veri de beklentilerden ayrışmaları oranında piyasada büyük hareket yaratacak veriler.

Risk iştahındaki değişmeler ile EURUSD,AUDUSD ve USDJPY başta olmak üzere tüm paritelerde hareketli saatler ve fırsatlar bekliyoruz.

17.00’da ABD konut verileri serisinin sonuncusu, beklemede olan konut satışları verisi açıklanacak. Geçen ay %0.3 artış vardı bu ay ise çok daha iyi bir artış (%0.9) bekleniyor.

Cuma:

Güne Japonyadan gelecek veri bombardımanı ile başlıyoruz. 1.15-1.50 arasında Japon ekonomisine dair hemen her şeyi öğrenme fırsatı bulacağız. İmalat pmi, hanehalkı harcamaları, tüketici fiyat endeksi, işzilik oranı, öncü sanayi üretimi…

Japonya işsizlik oranının %4.2’de sabit kalması beklenirken diğer verilerin geçen ay olduğu gibi yine düşüş göstermesi bekleniyor. 16 Aralık’taki seçimler yaklaşırken bu veriler USDJPY üzerinde önemli etkide bulunacaklar.

02.30’da Avustralya özel sektör kredilerinin yine geçen ay olduğu gibi %
0.3 artış göstermiş olduğunun açıklanacağı tahmin ediliyor. AUD üzerinde önemli etki yapmayacak bir veri.

07.00’da yine bir Japonya verisi var takvimde. Geçen ay %15.5 artan konut başlangıçlarının bu sefer %10.3 artış göstermiş olması bekleniyor.

Avrupa seansına 09.00’da Almanya perakende satışlar verisi ile başlıyoruz. Alman ekonomisi kötü işeretler vermeye devam ediyor. Veri için beklenti -%0.3

09.45’teki Fransa tüketici harcamaları verisi için de görünüm çok farklı değil. Geçtiğimiz ayki %0.1’lik artışın bu ay geri verilmesi bekleniyor.

Euro Bölgesi’nin işsizlik oranı sıkıntısının bu kez İtalya’da bir kez daha gündeme gelmesi kaçınılmaz duruyor 11.00’daki işsilzik oranı verisiyle. %10.8’den %10.9’a çıkması bekleniyor işsizlik oranının. 12.00’da ise Euro Bölgesi işsilzik oranı açıklanıyor ve maalesef geçtiğimiz ay  %11.6’a çıkan rekorun bu ay %11.7’e çıkması bekleniyor.

Euro verilerinin yoğunluğu ve önemi sebebiyle EURUSD için hareketli bir seans olacağını söyleyebiliriz. Değerlendirmesini bilenler için mutlaka güzel fırsatlar olacaktır.

10.00’da Türkiye’den dış ticaret verisinin açıklanacağını da hatırlatalım. Geçtiğimiz ay 6.83 milyar dolar ticaret açığı vardı.

15.30’da ABD ve Kanada’dan önemli veriler açıklanıyor. Kanada geçtiğimiz ay önceki aya göre %0.1 küçülme açıklamıştı bu ay tam tersi şekilde %0.1 büyüme bekliyor.

15.30 ABD verileri ise ABD tüketicisinin durumunu öğrenmek açısından oldukça faydalı olacak. Hem kişisel harcamalar hem de kişisel gelirlerde %0.2 artış bekleniyor. Geçen ay iki veri de çok daha güçlü artış göstermişti. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinde de %0.2 artış bekleniyor. Bu endeksin FED’in önemli enflasyon göstergelerinin başında geldiğini söylemeden geçmeyelim.

ABD verilerinin risk iştahını etkileyerek haftanın son işlem gününe yön vermesini beklemek yanlış olmaz. Haftanın son verisi ise 16.45’teki Chicago pmi olacak. 49.9’dan 50.2’ye artış bekleniyor.

Özellikle Pazartesi Eurogroup toplantısı ve Perşembe ABD büyüme-istihdam verileri haftanın önem açısından en çok öne çıkan zamanları olacak.

Tüm üyelerimize bol kazançlı bir hafta diliyoruz!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.