Önümüzdeki Hafta Bizleri Neler Bekliyor? – 22 Ekim 2016

Bu Hafta ABD'den Gelecek Olan Verileri Kaçırmayın!

Geçtiğimiz hafta dolar endeksinin yukarı baskısını devam ettirmesinden sonra USD haftayı güçlü tamamladı. Diğer yandan geçtiğimiz hafta piyasalar ECB ve TCMB toplantılarını takip ettiler. TCMB uzun bir aradan sonra üst koridorda indirime gitmekten geri adım attı ve TRY alıcıları devreye girdi. Fakat USDTRY’de geri çekilme kalıcı olmadı. ECB başkanı Draghi’nin açıklamalarından sonra ise EURUSD’de geri çekilme yaşandığına şahit olduk. Önümüzdeki hafta önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Dilerseniz gün ve gün gelecek olan verilere bir göz atalım.

Pazartesi günü Asya seansında Japonya ticaret dengesi verisini takip edeceğiz. Günün devamında ise Euro Bölgesi’nden flaş imalat ve hizmetler PMI verileri açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması EURUSD’de alıcıların rahat nefes almasını sağlayabilir.

Öğleden sonra ise Kanada’dan toptan satışları verisi açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması CAD alıcılarını devreye sokabilir. Bu veriden sonra ise FOMC üyeleri Dudley ve Bullard mikrofon başına geçecek. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar paritelere önemli hareketlenmeler getirebilir.

Salı:

11.00’da Almanya’dan Ifo iş iklimi endeksi açıklanacak. Beklenti 104.0. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

14.30’da Türkiye’den kapasite kullanım oranı açıklanacak. Önceki rakam %76,6. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY için pozitif olur.

17.00’da ise CB tüketici güveni açıklanacak. Beklenti 102.0. Geçmiş rakama baktığımızda gelecek olan rakamda kötülşeme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı gelecek olan verileri sonrasında USD üzerinde baskı oluşabilir.

Veri sonrasında BoE başkanı Carney ve ECB başkanı Draghi’nin açıklamalarını takip edeceğiz. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar EUR ve GBP paritelerine hareket getirebilir.

Çarşamba:

03.30’da Avustralya’dan çeyreklik TÜFE açıklanacak. Beklenti %0.5. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması durumunda AUDUSD’de toparlanma yaşanabilir.

17.00’da ABD’den yeni konut satışları açıklanacak. Beklenti 610 bin. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

17.30’da ise ABD’den ham petrol stoklarını takip edeceğiz. Petrol stoklarındaki azalmanın devam etmesi petrol fiyatlarındaki yükselişin destekcisi olabilir.

Perşembe:

Asya seansının başında Yeni Zelanda’dan ticaret dengesi verisini takip edeceğiz. Önceki rakam -1,265 milyon.

11.30’da ise İngiltere’den öncü büyüme verisini takip edeceğiz. Brexit’ten sonra İngiltere’den gelen veriler beklentileri karşılasa da GBPUSD üzerindeki baskı hala devam ediyor. Büyüme tarafında yaşanılacak olan iyileşme GBP için pozitif olabilir.

15.30’da ABD’den belki de haftanın en önemli verilerinden bir tanesi olan çekirdek dayanıklı malların siparişleri verisi açıklanacak. Önceki rakam %-0.2. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD’nin baskısını artırması anlamına gelebilir.

17.00’da ise ABD’de askıdaki konut satışları açıklanacak. Açıkcası gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi bizce sınırlı olur.

Cuma:

Asya seansında Japonya’dan hane halkı harcamalarını ve Tokyo çekirdek TÜFE verisini takip edeceğiz. Son derece önemli enflasyon göstergelerinin olduğunun altını çizmekte fayda var. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması JPY için pozitif olur.

15.30’da ise ABD’den haftanın en önemli verisi olan çeyreklik büyüme verisi açıklanacak. Beklenti %2.7. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride ciddi bir iyileşme yaşanması bekleniyor. Bu dakikalarda herkesi bizlerle birlikte ekran başına davet ediyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.