Ons Altında Teknik Görünüm

ABD başkanlık seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre Biden 270 delege sayısına ulaştı ve ABD’nin yeni başkanı oldu. Tabii resmi sonuçları bekliyor olacağız. Trump ise henüz mağlubiyeti kabul etmiş değil. Seçim sonuçlarına itiraz edeceğini hemen her fırsatta söylemesine karşın piyasa bu itirazların Trump lehine sonuçlanmayacağı düşüncesinde… ABD başkanının kim olacağına yönelik belirsizlik ortadan kalkıyor olsa da henüz senatoya yönelik kesin sonuçlar alınabilmiş değil. Georgia eyaletinde Ocak ayında gerçekleştirilecek ikinci tur seçimleri sonrası senatonun Demokratların kontrolüne mi geçecek yoksa Cumhuriyetçilerde mi kalacak sorusunun cevabını alacağız. Dolayısıyla Ocak ayına kadar ABD seçimlerine yönelik belirsizliğin kesin olarak son bulmayacağını söyleyemiyoruz. Bu bağlamda piyasa oynaklığının devam etmesi normal karşılanmalı.

Seçimlere ilişkin gelişmelere paralel olarak ABD dolarının küresel ölçekte sert değer kaybını takip etmiştik. Bu paralelde ons altın fiyatlarının 1965 seviyesinin test edildiğini gördük.  Yalnız 1962 direncinin üzerinde kalıcılık henüz sağlanabilmiş değil. Teknik olarak yukarı yönde hareketlerin devamı adına bu seviyenin üzerinde saatlik kapanışların oluşması gerektiğini not edelim. Yalnız dolar endeksinde ( DXY ) bir miktar yukarı yönde hareketlenmenin oluştuğunu ve bu fiyatlamanın ons altında kar satışlarını tetikleme olasılığını güçlendireceğini belirtmekte fayda var. Bu durumda kısa vadede 1952 desteğinin kırılması durumunda 1935 seviyesine doğru geri çekilme gözlemlenebilir.

Yukarı yönde fiyatlamalar açısında 1962 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanabilir ise 1975 ara direnç seviyesi ile birlikte 1990 seviyesine doğru yükseliş hareketinin devam etme olasılığı belirecektir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.