Ons Altında Satış Baskısı…

Küresel ölçekte ABD dolarının güçlenmesi ile ons altın fiyatlarında satış baskısının hız kazandığını görmekteyiz. ABD seçimlerinin oluşturduğu belirsizlik, artan korona virüs vakaları ve ABD başkanlık seçimlerine kadar yeni bir teşvik paketinin onaylanmayacağı beklentilerinin kuvvetlenmesi dolar endeksinde ( DXY ) yükseliş hareketini tetikliyor. Böylelikle DXY tarafında 93.60 seviyesinin üzerinin test edildiğini gözlemledik. Dolardaki bu fiyatlama doğal olarak ons altın fiyatlarında $1900 destek seviyesinin aşağı yönde geçilmesine neden oldu.

Sarı metalde gerilemenin devam etmesi noktasında $1872 destek seviyesini takip edeceğiz.

$1872 seviyesinin kısa vadede önemi; $1670 seviyesinden $2075 seviyesine yaşanan yükselişin fibo %50 seviyesine tekabül ediyor.

Bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi ile satış baskısı devam edebilir ve bu durumda 1850 ile 1824 destekleri kısa vadede hedef konumuna yerleşebilir.

Yukarı yönde fiyatlamalar noktasında 1900 seviyesi artık direnç olarak takip edilecek olsa da alçalan kanal formasyonu üst bandı konumunda bulunan 1910 ve ardından 1930 seviyesi kısa vadede takip edilmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.