Ons Altın Yorumu – 30.03.2015

ALTINa 1220 Geçit Vermedi

Aylardır Yemen’de hükümet ve Husiler arasında devam eden krize Perşembe günü Suudi Arabistan’ın müdahale etmesi üzerine Orta Doğu’da yine savaş rüzgarları esmişti.
Savaş ve jeopolitik riskler deyince akla ilk gelen güvenli limanlardan ALTIN da Perşembe sabahına güçlü başlamış ve 1220’lere kadar tırmanmıştı. Fakat sonrasında bu hareketin devamının gelmediğini gördük. Kısa süre sonra 1200 altına çekilen sarı metal bu sabah da veri beklentisi nedeniyle doların güçlenmesiyle 1180’lere kadar geriledi.
Bu hafta ABD’den başta tarım dışı istihdam değişimi olmak üzere çok kritik veriler geliyor ve yön açısından bu verilerin belirleyici olacağını söylemek özellikle son FOMC toplantısında yönlendirmenin verilere bağlanması sonrası yanlış olmaz.
Beklentiden iyi verilerin ALTINda 1140’lara doğru bir düşüş getirdiğini görebiliriz. Beklentiden kötü veriler sonrası ise sarı metal 1200 üzerini test edebilir tekrar fakat son zamanlarda hep dediğimiz gibi ALTIN için kısa vadeli yukarı yönlü hareketlerin uzun vadeli bir trende dönmesini gerektirecek bir durum henüz söz konusu değil. Yani yükselişlerin kalıcı olma ihtimali yüksek değil.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.