Ons Altın Yorumu – 29.06.2015

ALTIN Yunanistan’a Rağmen Yükselemedi

Yunanistan’ın kreditörler ile aradaki köprüleri yakması ve kreditörlerin teklifini referanduma götürmesi kararıyla iflas ve eurodan çıkış artık işten bile değil. Risk iştahının daraldığı bu tür kriz anlarında ALTINın ön plana çıkması ve sağlam bir performans göstermesi beklenir fakat ALTINın bugünkü hareketine baktığımızda hiç de öyle olmadığını görüyoruz.
Haftaya yaklaşık 10 dolar yukarıda başlayan sarı metal gün içinde aldıklarının kademeli olarak geri verdi ve şu anda 1175 ile Cuma kapanış seviyelerine çok yakın. 
ALTIN boğalarının isteksizliğine yorabiliriz bu hareketi. Nedenler olmasına rağmen ilk anlık tepkilerin ardından yükselişler bir türlü kalıcı olamıyor. Perşembe günü ABD’den ayın en önemli verisi tarım dışı istihdam değişimi ve diğer istihdam verileri açıklanacak. ABD’den yeni bir güçlü istihdam raporuyla birlikte ALTINın tekrar aşağıları zorladığını görebiliriz.
Fakat geçtiğimiz ay gelen iyi verilerin getirdiği düşüşün kalıcı olmadığını hatırlatalım. İyi veriler ile birlikte FOMC üyelerinden de faiz artışlarının zamanlaması konusunda daha güven veren ve net açıklamalar gelmesi gerekiyor ALTINdaki düşüşlerin kalıcı olabilmesi için.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.