ONS ALTIN YORUMU – 18.02.2016

ALTIN Düşecek mi Çıkacak mı?

Geçtiğimz haftala ALTINda boğaların hakimiyet kurduğuna şahit olmuştuk. Bu hafta ise bir türlü istediklerini hayata geçiremediler. Piyasalarda risk-on durumunun hakim olması nedeniyle sarı metalde ayılar devreye girdi ve 1190 seviyelerine geri çekilme yaşandı.
Bugün ABD’den önemli veriler açıklandı. Philly Fed imalat endeksi önceki veriden hafif iyi gelirken,  haftalık işsizlik başvuruları da beklentiden iyi 262 bin geldi. Beklenti üzeri gelen veriler dolar için son derece pozitif oldu fakat sarı metal üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu. 
Haftanın son işlem gününde ABD’den enflasyon verileri açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması sarı metalde ayıları devreye sokabilir. Son dönemde ALTIN ne olur, ALTIN alalım mı yoksa satalım mı gibi soruların çoğaldığını duyar gibiyiz. Değerli metalde önemli direnç seviyeleri artık bir bir önemli destek haline geldi. Sarı metalde 1200 bölgesi üzerinde gerçekleşecek olan günlük ve haftalık kapanışlar yükselişlerin habercisi olmaya devam edecek fakat altında ayıların yeniden hakimiyet kurabilmesi için sarı metalde 1160 bölgesinin çözümlenmesi gerekiyor. Aksi durumda ise 1240 bölgesinin alınmasıyla 1300 bölgesine doğru yükseliş devam edebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.