Ons Altın Yorumu – 17.08.2015

ALTIN İçin Bir Günde Üç İyi Haber

Ekonomik takvimin sakin olduğu günde öğleden sonra gelen New York imalat endeksi ses getirdi. -14.92 ile son 6 yılın en düşük seviyelerine gerileyen endeks New York bölgesindeki üreticiler için işlerin çok iyi gitmediğini gösteriyor.
Endeksin yeni siparişler bileşeni -3.5’den -15.7’ye, fiyatlar bileşeni 7.45’den 7.27’ye, istihdam bileşeni ise 3.19’dan 1.82’ye geriledi. Yani ileriye dönük faaliyetler için önemli bir işaret olan siparişlerde tablo karamsar.
Kötü veri akıllara hemen Fed’i ve Eylül ayındaki toplantıyı getiriyor. Tek başına bir veri Fed’i faiz artışına ikna etmeyecek veya caydırmayacak. Fakat zayıf verilerin seriye bağlaması ilk faiz artışı zamanlamasını erteleyebilir. Eylül ayının hala masada olduğunu düşünüyoruz ve önümüzdeki dört hafta boyunca gelecek olan verilerde çok büyük bir kötüleşme yaşanmazsa temel senaryo bu olacak.
Zayıf veriyle birlikte ALTIN 1120 üzerine tırmandı. Sadece zayıf imalat verisi değil çok ünlü bir yatırımcının ikinci çeyrekte ALTIN fonu almaya başladığı haberi de ALTINa moral verdi bugün. Ayrıca büyük bir İngiliz bankasının da hazırladığı ALTIN raporunda yıl sonuna doğru %10’luk bir artış beklemesi diğer bir pozitif haber. 
İngiliz banka Fed faiz artışlarının büyük oranda ALTIN tarafından fiyatlandığı, faiz artışı sonrası dolarda kar alımları gelebileceği ile ALTIN satıcılarının kar alımlarına gidebileceği ve düşük fiyatların talebi canlandırabileceği gibi nedenlerle ALTINda yıl sonuna doğru 1200 üzerine bir hamle bekliyor.
İlk aşamada 1140’lara kadar toparlanmanın devam etmesi beklenebilir fakat şimdilik daha yukarıların gelmesini gerektirecek bir neden yok. Aşağıda 1110 -1105 bölgesinin kırılması ise yeniden satıcıları cesaretlendirebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.