Ons Altın Yorumu – 16.06.2015

ALTINda FOMC Öncesi Durum Ne?

Son aylarda artık bir yatırım aracı olmaktan çıkıp dar bir banda sıkışan ALTIN yarınki FOMC kararlarını bekliyor. Zaman zaman altına sarksa da 1170 bölgesi destek olarak alıcılara karşı koymaya devam ediyor. Yukarıda ise 1200 – 1190 arası ayıların devreye girdiği bölge artık.
Yani daha önceki 1220 – 1180 bandı şimdi 1200 – 1170 bölgesine kaymış durumda. ABD ekonomisinde yaşanan toparlanma, Fed’in faiz artışlarına adım adım yaklaşmasının yanında global düşük büyüme ve enflasyon da ALTIN için çok iyimser bir tablo ortaya koymuyor.
FOMC toplantısı bugün başlıyor ve yarın akşam 21.00’de kararlar açıklanıyor, 21.30’da ise Yellen basının karşısına geçecek. Şimdiye kadar gelen ikinci çeyrek verileri Fed’in ‘birinci çeyrekteki zayıflama geçiciydi’ tezini destekliyor. Bu nedenle Yellen’den iyimser tonda yorumların daha fazla olması sürpriz olmayacak, bu da son günlerde tat vermeyen doların moralini tekrar yerine getirebilir. 
1170 FOMC kararları öncesi dikkat edilmesi gereken seviye. FOMC kararları sonrası bu seviyenin tam anlamıyla kırılması 1140’lara doğru kademeli bir düşüş başlatabilir. Diğer yandan FOMC ve Yellen’in temkinli olması sarı metalde 1200’lere doğru bir atak getirebilir fakat uzun vadede yukarı yönlü hareketlerin kalıcı olmasını sağlayacak faktörler henüz yok.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.