ONS ALTIN YORUMU – 11.06.2015

ALTINın Bu Aralar Tadı Yok

Bugün ABD’den önemli veriler açıklandı. Çekirdek perakende satışlar beklentiden iyi %1.0 gelirken, perakende satışlar da beklentiden iyi %1.2 geldi. Haftalık işsizlik başvuruları ise beklentide 279 bin geldi. Baktığımızda önceki aydaki verilere de olumlu revizelerin gelmesi USD için son derece pozitif fakat piyasa beklenen tepkiyi vermedi ve USD üzerinde baskı oluştu. 
Önceki raporlarda da belirttiğimiz gibi dolar üzerinde baskı olsa da ALTINda yukarı yönlü hareketlerin sınırlı olduğunu görüyoruz. Yarın ABD’den ÜFE ve öncü UoM tüketici güveni endeksi açıklanacak. Gelecek olan verilerin beklentiden farklı gelmesi ALTINda hareketlenmelere neden olabilir. Yukarıda 1190 bölgesi sonrasında ise 1200 bölgesi önemli direnç, aşağıda ise 1170 ve 1140 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. 
Haftaya FOMC toplantısı var ve sonrasında Fed başkanı Yellen’ın kameraların karşısına geçmesi bekleniyor. Yellen’dan gelecek açıklamalar paritelere hareket getirecek. Yellen’in Eylül ayı faiz artışı için yeşil ışık yakması ALTINda 1140’lara doğru bir hareketi başlatabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.