Ons Altın Yorumu – 05.08.2015

ALTINda Bekleyiş Sürüyor

Üç haftadır 1105 – 1075 bandında devam eden ALTIN, Cuma günkü ABD istihdam raporunu bekliyor. Tarım dışı istihdam değişiminin en önemli öncü göstergelerinden ADP özel sektör istihdam artışı 185 bin ile beklenti altı kaldı fakat iki rakam arasında büyük farklar olduğuna bir çok kez tanıklık ettik.
Tabi sadece tarım dışı istihdam değişimi değil işsizlik oranı, maaşlar ve iş gücüne katılım oranı gibi diğer bir çok önemli gösterge de yayınlanacak. Bu göstergeler arasında en fazla ortalama saatlik kazançlar ön plana çıkacak bizce. Zayıf bir rapor sarı metalde toparlanma getirebilir. Bu senaryoda ilk olarak 1110 – 1105 direnç bölgesini takip edeceğiz. Bu bölgenin aşılmasıyla 1140’lara doğru devam edebilir toparlanma. 
Fakat toparlanmaların kalıcı olmasını gerektirecek pek bir neden göremiyoruz. Cuma günü gelebilecek zayıf istihdam verileri köklü bir değişikliğe neden olmayacak piyasa beklentilerinde. FOMC üyesi Lockhart’tan gelen açıklamalar daha çok taze ve Eylül ayındaki FOMC toplantısı öncesi başka bir istihdam raporu daha yayınlanacak.
200 bin üzeri bir tarım dışı istihdam değişimi ve maaşlarda güçlü bir artış senaryosu ise ALTIN üzerindeki baskıyı tekrar artırarak 1050 bölgesine doğru bir düşüşün önünü açabilir. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.