Ons Altın Yorumu – 02.09.2015

ALTIN Cumayı Bekliyor

Geçtiğimiz hafta 1170 direncinden ret yiyen ALTIN 1120 altına geriledikten sonra bu hafta 1140 bölgesinde Cuma günü gelecek olan ABD istihdam verilerini bekliyor.
Piyasalarda son haftalarda yaşanan volatiliteden ALTIN beklendiği kadar faydalanamadı dersek yanlış olmaz. Borsalarda çöküş yaşanırken korku endeksi olarak bilinen VIX endeksi 2008 – 2009 krizinden sonra ilk kez 50.00 üzerine kadar yükseldi. Piyasalarda riskten kaçış havasında güvenli liman olarak ön plana çıkan ALTIN ise 1170 seviyesine takıldı.
Cuma günü gelecek ABD istihdam verilerinin hayal kırıklığı yaratması Fed’in faiz artışı için Eylül ayında daha soğuk bakmasına neden olacak ve sarı metalde 1170 seviyelerine doğru yeni bir atağı tetikleyebilir. Diğer yandan güçlü istihdam raporu 1100 bölgesine doğru yeni bir yolculuğun habercisi olur.
Kısa vadede artan volatilite veya Fed’in faiz artışlarının ertelemesi ONS ALTINda yukarı yönlü hareketlenmelere neden olabilir fakat uzun vadede iyimser olmak için pek fazla neden göremiyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.