Ons Altın Yıla Güçlü Bir Başlangıç Yaptı

Ons altın fiyatları yeni yıla güçlü bir başlangıç yaptı. Bu sayede $1900 seviyesinin üzerinde yükseliş hareketinin oluşması ile $1930 direncinin üzerinde fiyatlamaların oluştuğunu takip ediyoruz. Sarı metalde güçlenmeyi oluşturan iki unsurun bulunduğunu düşünüyoruz:

  1. ABD dolarının küresel ölçekte değer kaybı…
  2. Global bazda yüksek likiditenin artarak devam etmesi… Özellikle merkez bankaları ve hükümetlerin koordineli bir şekilde genişleyici politikalara devam etmesi ve bu politikalardan yakın vadede dönüşün olmayacağı beklentileri altın fiyatlarını destekliyor.

Bu sayede alçalan trend direnci konumunda bulunan $1903 seviyesinin kırılması ile hızlı bir fiyatlama ile $1930 direncinin üzerinin test edildiğini takip ediyoruz. Teknik olarak yükselişin devamı adına bu seviyenin üzerinde kalıcılığın sağlanması gerektiğini not edelim. Şayet böyle bir fiyatlama gerçekleşebilirse ons altında yükseliş hareketlerinin sürebileceğini ve bu sayede $1965 direnci ile birlikte $1990 – $2000 bölgesi potaya girebilir.

$1930 direncine ulaşılmasının ardından bu seviyelerde kalıcılığın sağlanamaması durumunda ise kar satışlarının görülme ihtimali kuvvetlenecektir. Böyle bir durumda ise $1920 ve ardından $1900 desteklerini izlemeye alacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.