ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 28.01.2016

ALTIN Kritik Seviyelere Doğru Yaklaşıyor!

Dün FOMC kararlarından güvercin tonda açıklamaların gelmesi ve Fed’in temkinli bir tutum sergilemesi USD boğalarının canını yaktı. Özellikle global gelişmelerin ve enflasyonun yakından takip edileceğinin belirtilmesi sarı metalde boğaları devreye soktu ve 1127 seviyesi üzerine yükseliş gerekleşti.
Bugün ise baktığımızda bu seviyelerden kar alımlarının geldiğini gördük ve 1111 seviyelerine geri çekilme yaşandı. Bugün ABD’den gelen çekirdek dayanıklı malların siparişleri beklentiden kötü %-1.2 geldi fakat sarı metalde etkisi sınırlı oldu. Piyasalarda risk-on durumu olduğu için bugün sarı metalde ayıların hakim olduğunu gördük.
Öncedende belirtiğimiz gibi 1105 bölgesi üzerinde gerçekleşecek olan günlük kapanışlar toparlanmanın devamı anlamına gelebilir. Yukarıda 1135 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Zira 200 günlük hareketli ortalama direnci de bu bölgenin üzerinden geçiyor. Kısa vadede toparlanmalar devam edebilir fakat orta ve uzun vadede yükseliş trendinden bahsetmek için 1200 bölgesinin alınması gerekiyor. Beklentimiz değişmiş değil. Büyük resme baktığımızda orta ve uzun vadede ayılar bu piyasanın hakimiyetini yeniden ellerine geçirecekler.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.