ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 26.02.2016

ALTIN Bu Haftayı Nasıl Geçirdi?

Haftanın ilk günlerinde sarı metal üzerinde baskı olduğuna şahit olduk. Ayıların haftaya istekli başlaması sonucunda sarı metalde 1201 bölgesine kadar geri çekilme yaşandı fakat bu bölgeden boğaların devreye girmesiyle birlikte 1253 seviyesine yükseliş gerçekleşti.
Hafta boyunca ABD’den önemli veriler açıklandı. Özellikle bugün ABD’den gelen büyüme ve çekirdek PCE fiyat endeksi verisinin beklenti üzeri kalması değerli metalde ayıları devreye soktu. Bugün sarı metalde 1215 bölgesinin geçilmesiyle geri çekilme hız kazanabilir. 
Piyasalarda belirsizliğin olduğu dönemlerde ve jeopolitik risklerin arttığı dönemlerde sarı metal güvenli liman olarak talep görüyor. Bu hafta içerisinde gerçekleşen bu yükselişin temel sebebi olarak piyasalardaki belirsizliği gösterebiliriz fakat ABD’den gelecek olan verilerin beklenti üzeri kalması ALTINda boğaların tadını kaçırabilir. Önceki raporlarımızda da dediğimiz gibi 1200 bölgesi üzerinde gerçekleşen günlük kapanışlar yükselişler için son derece önemli. Yükselişin devam etmesi için 1240 bölgesinin tamamen alınması gerekiyor. Yeniden ayı piyasasından bahsedebilmemiz için 1160 bölgesine bir geri çekilme görmemiz gerekiyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.