ONS ALTIN RAPORU YORUMU – 26.01.2016

ALTINda Boğaların Günü

ALTIN beklediğimiz gibi 1105 bölgesi üzerinde günlük kapanışlar gerçekleştirmeye başladı. Asya seansında Çin borsaları yeniden sert satışlar yemesi piyasalarda kaos ortamının artmasına neden oldu. Bu gibi dönemlerde yatırımcılar güvenli liman arayışına girerler. Herkesin de bildiği gibi sarı metal de bu gibi dönemlerde en önemli güvenli liman olarak yatırımcıların karşısına çıkıyor. 
Önceki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi 1105 bölgesinin geçilmesiyle yükselişlerin hız kazanmasını beklemiştik. Bugün alıcıların devreye girmesiyle 1117 seviyesi üzerine yükseliş gerçekleşti. Bugün ABD’den gelen verilerin paritelerdeki etkisi sınırlı oldu fakat yarın FOMC kararları ayıları ve boğaları yakından ilgilendiriyor.
Ocak ayında küresel piyasalarda yaşanılan gelişmeler piyasalarda volatilitenin artmasına neden oldu. Bu gelişmeleri Fed’de yakından takip etti. Yarın gelecek olan kararlarda Fed’in temkinli bir tutum sergilemesi yükselişlerin devamı anlamına gelebilir aksi takdirde boğaların hevesi yeniden kursaklarında kalabilir. Yukarıda 1120 ve 1135 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle 200 günlük hareketli ortalama direnci de 1135 bölgesinden geçiyor yani yükselişler bu bölgeden büyük bir tepki ile karşılaşabilir. Kısa vadede toparlanmalar devam etse de orta ve uzun vadede ayı piyasasının hakimiyetinin olmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.